Dracena – pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby
Dracena należy do niezwykle popularnych roślin, dlatego też można zobaczyć ją w wielu domach, biurach, szkołach, czy też w zakładach usługowych. Wiele osób zachwyca się jej efektownym kształtem i bujnymi, zielonymi liśćmi. Co ciekawe, zdarzają się również takie osoby, które posiadają ją od wielu lat, jednak kompletnie nie wiedzą, jak ją pielęgnować i co zrobić, by “zdrowo” rosła. Dlatego też warto zajrzeć do poniższego tekstu! Poniżej wszyscy zainteresowani znajdą wiele przydatnych wskazówek o tym, jak między innymi: uprawiać i pielęgnować dracenę.
Dracena
Z pewnością wiele osób kojarzy roślinę z kilku, a niekiedy kilkunastometrowym pniem i bujnymi, rozłożystymi, stosunkowo cienkimi ciemnozielonymi lub jasnozielonymi liśćmi (w zależności od odmiany). To dracena – roślina, która jest bardzo popularna jeżeli chodzi o rośliny, które świetnie sprawdzają się w warunkach domowych. W czym tkwi jej urok i dlaczego jest tak chętnie kupowana? Przede wszystkim wiele osób decyduje się na nią, gdyż należy do roślin, które nie są zbyt wymagające. Ogromnym jej atutem jest również jej wygląd. Prezentuje się niezwykle efektownie, bez względu na to, czy zostanie umieszczona na parapecie w kuchni, czy też na komodzie w salonie. Nawet osoby, które wprost przyznają, iż nie mają “ręki do kwiatów” – bez problemu powinny poradzić sobie z pielęgnacją draceny.
Dracena odmiany
Wiele osób z pewnością będzie zaskoczonych informacją, iż na świecie wyróżnia się nawet do 40 odmian draceny. Nie wszystkie jednak dostępne są od ręki w dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach, czy też w sklepach ogrodowych. Laik może mieć też nie lada problem z tym, by rozróżnić poszczególne draceny od siebie, gdyż niekiedy różnią się one szczegółami (takimi jak choćby: wielkość liści, czy grubość pnia). Do najpopularniejszych i do tych, co najczęściej można dostrzec w naszych wnętrzach zdecydowanie należą:
- draceny smocze,
- draceny wonne,
- draceny Hookera,
- draceny odwrócone,
- draceny deremeńskie,
- draceny sandera (zwane również Lucky Bamboo”),
- draceny obrzeżone (zwana również draceną marginatą),
- draceny rozgałęzione oraz wiele, wiele innych.
W większości domów najczęściej można spotkać draceny wonne, które wywodzą się z Afryki. Charakteryzuje się ona smukłym, wysokim pniem i pióropuszem składającym się z rozłożystych, dwukolorowych (jasnozielonymi i ciemnozielonymi) liści. Osiąga wielkość nawet do 2 metrów. Rośliną doniczkową, która jest łatwa w uprawie, jednak nie często gości w naszym domach jest dracena smocza. Przez fanów tego typu roślin, dracena smocza doceniana jest przede wszystkim za to, iż wyglądem przypomina drzewko o grubym pniu, które wykończone jest pięknymi, bujnymi liśćmi. Bezapelacyjnie, najbardziej popularna wśród dracen, to dracena obrzeżona. Mimo, iż odmiana ta wywodzi się z Madagaskaru, to jednak bardzo dobrze odnalazła się w naszych warunkach. Dracena obrzeżona zachwyca cienkimi, wielobarwnymi liśćmi z ostrymi końcami i smukłym pniem. Ciekawostką jest to, iż odmiana ta w warunkach naturalnych może osiągnąć wysokość nawet do 3 metrów. W warunkach domowych z kolei bez problemu niektórym udaje się wyhodować dracenę, która osiągnie wysokość nawet ponad 2 metry. Draceny bardzo często po kilku latach intensywnej i właściwej uprawy, wynagradzają swoich opiekunów kwiatami. Wiele osób zaskoczonych jest bowiem faktem, gdy dostrzega na swojej roślinie niewielkie biało-kremowe pąki, które przeważnie “otwierają się” wieczorową porą.
Dracena uprawa
Wśród laików istnieje przekonanie, że draceny są bardzo niewymagającymi roślinami, które odnajdą się praktycznie w każdych warunkach. Czy rzeczywiście tak jest? Eksperci od dracen zgodnie twierdzą, iż osoby, które chcą cieszyć oko tą rośliną na co dzień, nie muszą specjalne szkolić się w zakresie jej hodowli. Nie oznacza to jednak, że nie warto zapamiętać kilku cennych rad, by dracena, choćby po kilku latach obdarzyła nas niezwykle urokliwymi kwiatami. Co więc warto wiedzieć na temat jej pielęgnacji? Przede wszystkim, gdy roślina ta pojawi się w naszym wnętrzu, warto zadbać o to, by umieścić ją w takim miejscu, w którym będzie miała dostęp do naturalnego światła. Dracena lubi znajdować się bowiem w miejscach ciepłych i nasłonecznionych, dlatego też wszelkie parapety, komody przy oknie, stojaki przy drzwiach balkonowych – będą w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.
Roślina ta nie lubi zimna, dlatego też w okresie zimowym warto o tym pamiętać. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie do np. -10 stopni Celsjusza, możemy mieć pewność, iż nasza roślina zmarznie. W okresie grzewczym, gdy w pomieszczeniach jest suche powietrze, warto od czasu do czasu spryskać jej liście wodą. Suche powietrze bowiem również nie sprzyja temu, by szybko rosła.
Jeżeli chodzi o podlewanie draceny, to jest to roślina, która podlewana być powinna w sposób umiarkowany. Co to oznacza w tym przypadku? Nie lubi ona ani nadmiaru wody, ani przesuszenia. Warto na bieżąco sprawdzać ziemię, gdyż dracena całkowicie dostosowuje się do warunków, które panują w pomieszczeniu. W okresie letnim (gdy w domu jest ciepło) będzie wymagała znacznie częstszego podlewania. W okresie zimowym można znacznie zmniejszyć częstotliwość dostarczania wody.
Dracena pielęgnacja
Jak dbać o dracenę? Każdy, kto decyduje się na dracenę z pewnością chce, by roślina ta była efektowną ozdobą jego wnętrza przez wiele lat. By tak się stało, odpowiedna pielęgnacja draceny ma tu olbrzymie znaczenie. Na szczęście w tym przypadku nie będzie to czynność zbytnio czasochłonna. Warto więc zgodnie z powyższym, sprawdzać na bieżąco stan ziemi, a także w razie potrzeby przetrzeć liście z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, które się na nich znajdują. Od razu przy zakupie rośliny warto postawić na odpowiednie podłoże i w tym przypadku sprawdzi się idealnie żyzna, nieprzepuszczająca ziemia. W okresie wiosennym poleca się nawozić dracenę raz na dwa tygodnie dobrym jakościowo, wieloskładnikowym nawozem (najlepiej przeznaczonym do tego typu roślin). W przypadku, gdy pojawiają się problemy z draceną (np. liście żółkną) warto pomyśleć o przesadzeniu rośliny do innej doniczki, gdzie na dole umieszczone zostaną drobne kamyczki. Pamiętać należy jednak, że przesadzamy draceny w okresie wiosennym lub letnim (nigdy zimowym).
Dracena – choroby
Zdarza się tak, że mimo właściwej pielęgnacji rośliny, zastosowania dobrego jakościowo podłoża, jak i odpowiedniego nawożenia – draceny zaczynają chorować. U tego typu roślin najczęściej wstępują choroby takie jak: plamistość liści oraz fytofloroza. Pierwsza choroba objawia się jak sama nazwa wskazuje plamami na liściach. Najczęściej są to żółte plamy z obwódkami, które od razu powinny sugerować, iż na nasza roślina mogła zostać zaatakowana przez grzyby i bakterie. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, gdy dracena została posadzona w bardzo kiepskim jakościowo podłożu lub, gdy nie ma kompletnie dostępu do światła słonecznego. Choroba ta pojawia się również u roślin, które zostały “przelane”, czyli miały zbyt wilgotne podłoże przez dłuższy czas. W takiej sytuacja dracena jest bardzo osłabiona. Kolejna choroba, która zagraża dracenom to fytofloroza. Objawia się ona tym, iż dracena całkowicie przestaje rosnąć, a następnie jej liście brązowieją, a łodyga obumiera. Najczęściej choroba ta dotyka rośliny, które są umieszczone w zimnych, ciemnych pomieszczeniach przez dłuższy czas. Warto wspomnieć, iż każda z tych wymienionych wyżej chorób nie musi oznaczać obumarcia naszej rośliny. W wielu bowiem przypadkach dzięki specjalistycznym preparatom, przesadzeniu rośliny do dobrego podłoża i właściwym nawożeniu – można je uratować.
FAQ
W tej części zainteresowani znajdą odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się u osób, które pierwszy raz mają do czynienia z draceną.
Czy dracena jest trująca dla kota?
Wiele osób posiadających zwierzęta z pewnością zastanawia się, czy dracena jest rośliną trującą dla zwierzaków. Eksperci określają dracenę jako roślinę umiarkowanie trującą. W praktyce oznacza to, iż powinno się ją trzymać z dala od zwierząt. Niekiedy jednak zdarzają się przypadki, iż koty gryzą liście tej rośliny. W takiej sytuacji u zwierzęcia mogą pojawić się objawy sugerujące zatrucie jak np.: biegunka, wymioty, osłabienie. Dobrze więc postawić roślinę w takim miejscu, by zwierzę nie miało do niej swobodnego dostępu.
Dlaczego dracena gubi liście?
Gdy zaobserwujemy, że z naszej draceny lecą liście – można być pewnym, iż roślina ta jest przesuszona. Dzieje się tak najczęściej w okresie letnim, gdy dostarcza jej się po prostu za mało wody. Bardzo często poprzedzone jest to żółknięciem liści. Może nawet zdarzyć się tak, że końcówki liści zaczynają się wysuszać. W takiej sytuacji warto więc interweniować wcześniej. W wielu sytuacjach pomaga regularne spryskiwanie liści wodą lub podstawienie pod doniczkę z otworami talerzyka, na którym będzie woda. Niekiedy, roślina ta gubi liście również wtedy, gdy zastosowano do niej niewłaściwy nawóz. W takim przypadku warto zainwestować w odpowiednie preparaty.
Czy dracena jest trująca?
Powszechnie uważa się, że dracena należy do roślin trujących. Dlaczego? Zawiera ona toksynę, która może być trująca nie tylko dla zwierząt domowych, ale nawet i dla człowieka. Dlatego też, osoby, które posiadają tą roślinę w domu powinny wiedzieć, że należy trzymać ją z dala od pupili, jak i od małych dzieci.
Czy dracena lubi zraszanie?
Jak wspomniano kilkakrotnie w powyższym artykule – roślina ta jak najbardziej lubi zraszanie wodą. W wielu sytuacjach (w okresie letnim, w okresie grzewczym, gdy w pomieszczeniach jest bardzo sucho lub gdy dracena przez wiele dni miała niewystarczającą ilość wody – zraszanie liści wodą może uratować roślinę.
Dlaczego dracena żółknie?
Liście draceny mogą żółknieć z wielu powodów. Przeważnie dzieje się tak, gdy dostarcza jej się niewłaściwą ilość wody lub jeżeli jest ona nadmiernie wyeksponowana na ostre promienie słoneczne. W takiej sytuacji szybko jej właściciele dostrzegają żółkniecie liści, a następnie ich wypadanie. Zdarza się również, że mimo właściwego podlewania – liście tracą kolor. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad użyciem odpowiedniego nawozu, gdyś może być to przyczyną niedoborów w podłożu.