Fikus – pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby
Świat roślin, które można uprawiać dziś w zaciszu własnego domu, to niezliczona ilość wielu, różnorodnych propozycji do wyboru. Coraz więcej osób szuka do aranżacji własnych wnętrz kwiatów, które będą doskonale się prezentować, a jednocześnie nie będą zbyt wymagające w uprawie. Nic więc dziwnego, że bardzo dużą popularnością cieszy się Fikus. Poznajmy jego odmiany, warunki uprawy, czy właściwą pielęgnację.
Fikus odmiany
Fikus jest rośliną pochodzącą z rodziny morwowatych. Często zwany jest figowcem. Występuje w postaci drzew, krzewów, oraz pnączy. Obejmuje aż 876 gatunków. Popularna roślina rośnie na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Do najbardziej popularnych odmian zaliczyć należy m.in.:
- fikus beniaminek,
- fikus sprężysty,
- fikus lirolistny,
- fikus moonshine,
- fikus deltolistny,
- fikus tępy,
- fikus pnący
Jest to oczywiście krótka, przykładowa lista rozpoznanych odmian. Dzisiaj temu poszczególne rośliny różnią się między sobą wysokością, pokrojem, czy ulistnieniem. Z całą pewnością najbardziej znaną i lubianą odmianą jest fikus benjamina. To odmiana, która cechuje się niezwykle dekoracyjnym pokrojem. W donicy roślina wyrasta w krzaczastej formie. Końce jego gałązek pędowych lekko przewieszają się na zewnątrz krzewu. Bardzo często młode rośliny można zaplatać ze sobą pędami. Dzięki temu można uzyskać jeden, efektowny pień w formie warkocza. Dodatkowo można wyróżnić pododmiany Benjamina ze względu na wybarwienie ich liści. W domowych warunkach osiąga maksymalnie 2 metry wysokości.
Kolejną popularną odmianą jest fikus sprężysty. Szczecinie lubiana jest jego odmiana Decora. Posiada owalne liście, niezwykle błyszczące, ciemnozielone, skórzaste. Osiągają one długość do 30 cm. Co ciekawe, nawet przy tak dużych rozmiarach nie tracą one kształtu, zachowując bardzo zwarty pokrój. Większym rodzaje fikusa sprężystego jest Robusta. Dobrze pielęgnowana może osiągnąć nawet 33 metry wysokości.
Bardzo ciekawą odmianą jest fikus lirolistny. Inaczej nazywany jest dębolistnym. W naturze rosną jako epifity, gdzie dorastają do 12 metrów wysokości. W domowych warunkach lirolistny fikus może osiągnąć maksymalnie 90 cm.
Fikus uprawa
Fikus benjamin pomimo tego, że uchodzi za roślinę z małymi wymaganiami dotyczącymi upraw, musi mieć zapewnione właściwe warunki do uprawy. Co do wymagań dostępu do światła, są one umiarkowane. Najlepszym wyborem będzie stanowisko jasne, bądź średnio oświetlone. Jeśli zdecydujemy się na odmianę pumila, będzie ona mogła stać nawet w półcieniu. Jeśli chodzi o temperaturę, najbardziej odpowiednia dla rośliny jest temperatura pokojowa. Jest to więc przedział 18- 23°C. Fikus dobrze zimuje. W tym okresie może przebywać także w warunkach cieplnych oscylujących w obszarze 10- 13°C.
Warto również wiedzieć, że fikusy lubią rosnąć w mniejszych donicach. W takim przypadku roślina skupia się nie na rozbudowie korzeni, lecz zaczyna koncentrować się na przyroście w strefie nadziemnej. Dodatkowo mniejsza donica jest prostsza w kontroli utrzymania właściwej wilgotności. Na szczególną uwagę zasługuje także zagwarantowanie fikusom właściwego podłoża. Najlepszym wyborem będzie mieszanina 1/3 próchnicy liściowej, torfu, jak również ziemi ogrodowej. Nie można zapomnieć również o grubej warstwie drenażu. Jeśli chcemy chorować mniejsze odmiany fikusa, wówczas warto wybrać podłoże torfowe, bardzo lekkie, które będzie bogate w próchnicę oraz azot.
Mało osób wie, że fikus posiada kwiaty. Niestety kwitnienie, jak również owocowanie fikusów w domowych warunkach jest bardzo rzadkie. Co ciekawe, w przypadku niektórych gatunków kwiaty przekształcają się w jadalne owoce.
Warto wiedzieć, że fikusy rosną wolno. Bardzo wiele osób zastanawia się, czy stosuje dobre warunki do ich bytowania. Jeśli tylko nasz fikus nadmiernie nie gubi liści, oznacza to, że wszystko jest w najlepszym porządku. Fikus rośnie powoli, lecz charakteryzuje go silny wzrost. Warto także wskazać, że fikusy nadają się do hodowli tylko i wyłącznie w domach, czy przestrzeniach biurowych. Są to rośliny egzotyczne, która nie odnajdzie się w zimnych temperaturach.
Fikus pielęgnacja
Jak dbać o fikusa, by cieszył nas swoim pięknym, nieskazitelnym wyglądem? Przede wszystkim należy zadbać o właściwe podlewanie. Jest to kwestia priorytetowa. Jeśli będziemy przelewać roślinę, wówczas może dojść do gnicia korzeni. Jeśli więc kolejny raz chcemy podlać roślinę, musimy pozwolić na przeschnięcie podłoża do 2/3 głębokości. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że fikus musi być podlewany miękką wodą, w temperaturze pokojowej. Co więcej, aby móc cieszyć się pięknym wzrostem wybranych roślin, z całą pewnością należy zadbać o stałe nawożenie. W tym celu warto wybrać nawozy mineralne oraz organiczne. W sezonie wiosenno- letnim zasilamy fikusy średnio co 2 tygodnie. Jesienią i zimą zabiegi należy powtarzać raz na miesiąc, dwa. Jeśli chodzi o zraszanie jest ono niezwykle ważne w przypadku młodych osobników w fazie wzrostu. Niebagatelne znaczenie odgrywa również w przypadku gatunków z owłosionymi liśćmi. Wtedy raz na 3-4 dni należy spryskać liście i pędu rośliny wodą. Możemy także przecierać liście rośliny wilgotną ściereczką, w celu usunięcia z ich powierzchni kurzu. Czynności pielęgnacyjne muszą być wykonywane w sposób niezwykle ostrożny. Uszkodzenie liści pozostawi trwałe blizny.
Fikus benjamin lubi przycinanie. Muszą być to jednak pędu zasuszone. Jeśli chcemy rozkrzewiać roślinę, wówczas powinniśmy lekko skrócić pędy. Jeśli naszym celem jest nadanie kształtu głównej bryle, wówczas głównym celem będzie usunięcie bocznych odgałęzień w dolnej części łodygi. Fikusa należy przycinać przy użyciu ostrego nożyka. Miejsce po cięciu na głównej łodydze powinno być posypane cynamonem. Takie działanie będzie naturalnym opatrunkiem dla rośliny.
Można również przesadzać fikusy. Należy takie zabiegi wykonywać wiosną. Należy również poczekać na moment, aż korzenie wypełnią całą doniczkę. Jeśli chodzi o rozmnażanie fikusów jest to niestety proces skomplikowany, zwłaszcza dla amatorów. Szczególnie ciężkie jest to w przypadku fikusów z dużymi liśćmi. Rozmnażania dokonuje się z sadzonek wierzchołkowych, jak również z odkładów powietrznych. Jednak należy pamiętać o tym, że odcięte pędy słabo się ukorzeniają. Przy dużych liściach rośliny musimy liczyć się z intensywnym odparowaniem wody. Zdecydowanie najlepszą opcją jest rozmnażanie fikusów z łodyg odrośli. Jest to niestety proces bardzo powolny, jak również trudny. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób decyduje się na zakup gotowych sadzonek, które o wiele łatwiej wyhodować na piękne, okazałe rośliny zdobiące nasze pomieszczenia.
Fikus choroby
Jak każda roślina także fikus cierpi na różnego rodzaju choroby. Wskazać można kilka najbardziej popularnych. Jedną z pierwszych oznak, że nasza roślina choruje, jest utrata przez nią liści. Taki proces może być spowodowany gniciem korzeni. Często jest to efekt zbyt dużej wilgotności, przewiania, jak również zbyt niskiej temperatury, w jakiej znajduje się kwiatek. W celu minimalizacja ryzyka należy szczególnie w okresie zimowym powstrzymać się przed nadmiernym podlewaniem. Jeśli roślina będzie miała za dużo wody, na jej liściach mogą pojawić się także czarne plamy. Najczęściej będzie to oznaka zaczynającej się choroby grzybowej. Jeśli zauważymy takie symptomy, wówczas koniecznie liście rośliny należy spryskać odpowiednimi fungicydami. Naturalnym zjawiskiem jest natomiast opadanie liści w dolnej części rośliny. Taki proces w początkowej fazie polega na żółknięciu liści. Później stają się one brązowe, odpadając.
Bardzo często czarna pleśń atakuje fikusy. Najczęściej opanowuje ona liście fikusa. Osiedla się przede wszystkim na odchodach czerwców. W takim przypadku chcąc pomóc roślinie należy usuwać pleśń przecierając liście przy użyciu wody z szarym mydłem.
Warto również zwrócić uwagę, że fikusy mogą być atakowane przez wełnowce oraz czerwce. Przede wszystkim są to pasożyty, które żerują na starszych osobnikach. Szczególnie szkodliwie mogą być czerwce. Wynika to z braku kontroli ich ilości. Osiedlają się od wewnętrznej części liścia, dlatego niejednokrotnie ciężko je zauważyć, zwłaszcza w początkowej fazie ich rozprzestrzenia.
Jeśli więc nasz fikus zachoruje, najczęściej przyczyną będą choroby grzybowe.
Fikus – Najczęściej zadawane pytania
Czy fikus beniamin jest szkodliwy?
Fikus benjamin to roślina, która wykazuje właściwości oczyszczania powietrza w pomieszczeniu z benzoli i fenoli. Dzięki temu według ekspertów są to kwiaty, które wnoszą do naszych wnętrz pozytywną energię. W związku z tym, należy jasno wskazać, że fikus nie jest szkodliwy dla otoczenia, w którym się znajduje. Jest jednak trujący w przypadku spożycia przez dzieci, dorosłych, czy zwierzęta.
Dlaczego fikus gubi liście?
Beniamin fikus jest rośliną, która nie lubi przeciągów, jak również zmian swojego pierwotnego miejsca. Wówczas bardzo często gubi liście- bardzo intensywnie. Roślina musi więc mieć zapewnione zaciszny kąt. Gubienie liści przez roślinę może również wiązać się z nadmierną wilgotnością- zbyt intensywnym podlewaniem, zwłaszcza w okresie zimowym.
Czy fikus jest trujący dla kota?
Pomimo tego, że różne odmiany fikusów są bardzo popularne, goszcząc w niezliczonej ilości domów, należy pamiętać, że są one toksyczne dla naszych domowych pupili. Należy więc przyłożyć szczególną uwagę, aby nasz koty nie jadły liści fikusa- mogą wystąpić wówczas nudności, wymioty, biegunka, a w skrajnych przypadkach problem z oddychaniem.
Jak długo żyje fikus benjamin?
Fikus Benjamin, jeśli posiada zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu, będzie cieszył nas swoją obecnością i pięknym wzrostem przez bardzo długi czas. Szacuje się, że fikusy mogą żyć w naszym domach nawet 20- 30 lat. Są to zdecydowanie rośliny długowieczne.
Gdzie powinien stać fikus?
Fikus jeśli rośliną, która najlepiej będzie mogła czuć się w stanowisku pół słonecznym, bez narażenia na bezpośrednie promieniowanie UV. Dodatkowo należy zadbać o ochronę przed przeciągami. Fikusy są to idealne rośliny do domów, jak również do biur.