Filodendron – pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby
Filodendron jest niezwykłym typem rośliny, która zachwyca wieloma, rozmaitymi odmianami. Może mieć bardzo zróżnicowaną kolorystykę i pokrój. Występuje w formie pnącej, jak i drewniejącej. Ma jednakowo liście o klasycznym kształcie, ale również finezyjnie wybarwione lub powycinane. Naturalnie filodendrony rosną zwykle w tropikalnej dżungli na pniach drzew. Radzą sobie również doskonale w naszych domach, oplatając specjalne paliki albo w wypadku odmian płożących, zwisając i tworząc piękną bujną kaskadę zwisającą z makramy, kwietnika, czy też wysokiej półki. Poniżej opiszemy odmiany tej rośliny, właściwą jej pielęgnację i najczęściej występujące choroby.
Filodendron odmiany
Zaczynając własną przygodę z roślinami, warto rozważyć, aby jednym z pierwszych posiadanych przez nas egzemplarzy był filodendron. Odmiany, których jest naprawdę sporo, pozwalają na dobranie właściwego rodzaju, który może być łatwy w uprawie niczym kaktus. A jeżeli mamy już pewne doświadczenie, możemy wybrać nawet roślinę kolekcjonerską wymagającą nieco więcej uwagi.
Filodendron czerwieniejący
Filodendron Imperial Red w dorosłym stadium odznacza się czerwonawo-zielonymi liśćmi oraz czerwonymi łodygami. Są one lśniące. W warunkach domowych wymieniona odmiana filodendrona może dorastać do jednego metra wysokości, a jej dorosłe, rozwinięte liście mogą mierzyć aż 40 cm.
Filodendron Birkin
Jeszcze nie tak dawno Philodendron Birkin Był raczej rośliną kolekcjonerską, jednakże dzisiaj spotkać go można nawet w ogólnodostępnych marketach. Odznacza się ona zielonymi liśćmi, które pokryte są białymi żyłkami na całej powierzchni.
Philodendron White Wave jest hybrydą, zatem czasami może mieć ciekawe ubarwienie na liściach albo iść w regres, czyli wracać do formy pierwotnej. Przy właściwej ilości światła mogą one stawać się całkowicie białe, co jednakże nie stanowi najlepszej oznaki.
Filodendron Pink Princess
Filodendron nazywany różową księżniczką ma piękne wybarwienie, dlatego stanowi marzenie wielu kolekcjonerów. Nasycone kolorem okazy osiągają ogromne ceny nawet do kilkuset złotych, zaś sadzonki o słabszych genach można kupić już poniżej 100 zł.
Filodendron Pink Princess odznacza się ciemnozielonymi, czasami wręcz burgundowymi liśćmi z plamami o jasnoróżowej barwie. Każdy nowy liść wywołuje emocje – obserwowanie ich stopniowego procesu rozwijania się i zaskakiwania liczbą przebarwień jest fantastycznym zajęciem.
Taką samą gratkę dla kolekcjonerów stanowi odmiana Philodendron White Princess. Zamiast przebarwień w kolorze różowym, ma je w kolorze białym. Liście zaś odznaczają się żywozieloną barwą.
Filodendron pnący, czyli Philodendron scandens
Filodendron Scandens to niezwykle popularna odmiana mająca całkowicie zielone liście. Można ją hodować jednakowo w formie pnącej, ale i zwisającej kropka Oznacza się ona bardzo szybkim wzrostem oraz niewielkimi wymogami.
Bardzo podobna odmiana to filodendron Brasil, którego liście są zielone, pośrodku przecięte złocistymi plamami albo paskami. Żółty kolor za każdym razem rozchodzi się wzdłuż głównego nerwu
Philodendron Xanadu
Filodendron Xanadu jest bardzo wyjątkowy. W odróżnieniu od innych filodendronów rośnie bardzo zwarto i na ogół jest szerszy niż wysoki. Najważniejszą jednak jego zaletą są niesamowite liście. Gdy osiągnie wiek dorosły, możemy podziwiać jego zachwycające, powycinane spore liście. Przypomina on wówczas monsterę, jednakże jego końce są bardziej spiczaste, aniżeli zaokrąglone.
Filodendron uprawa
Dobranie odpowiedniego podłoża
Istotną kwestią w przypadku filodendrona, jest dobranie dla niego właściwego podłoża, czyli wymiana włókna kokosowego. Chłonie ono doskonale wodę i nie sprawdzi się w uprawie. Rośliny te nie radzą sobie zbytnio również w podłożu uniwersalnym, które kupić można w każdym z marketów. Taka ziemia jest zbyt zbita, gliniasta i zbyt długo utrzymuje wilgoć, co może przyczyniać się do gnicia korzeni i choroby grzybowej. Poza tym liście stykające się z tego rodzaju podłożem mogą zżółknąć i dostać plam, a w końcu nawet i odpaść, z uwagi na co nasza roślina będzie prezentowała się, mniej bujnie. Filodendrony najlepiej uprawiać w tak zwanym bigosie, czyli mieszaninie o niewielkiej ilości ziemi i sporej ilości perlitu, kory sosnowej i chipsów kokosowych. Podłoże winno być luźne i swobodnie przesypywać się przez dłonie.
Stanowisko
Miejsce, w którym umieścimy filodendron i panujące w nim warunki są istotne w uprawie tej rośliny. Przedstawiciele wymienionego gatunku nie są raczej kapryśni jeżeli chodzi o zakres temperatury – znoszą nawet zimno, tzn. ok. 16 stopni. Ważne jest jednak, żeby roślina została ustawiona z dala od źródeł ciepła, a latem daleko także od urządzeń klimatyzacyjnych. Ponadto rośliny te nie lubią być w pełnym słońcu, gdyż powoduje ono matowienie liści i ich poparzenia. Najlepiej unikać ustawiania ich na południowych parapetach, bardziej właściwe będą te od strony wschodniej czy zachodniej. Największy sukces w pielęgnacji możemy osiągnąć, kiedy Filodendron będzie miał jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Chociaż poradzi sobie także w miejscu półcienistym. Filodendrony mogą być bardziej wymagające tylko pod względem zawartości wilgoci w powietrzu. W ich uprawie pomocny może być nawilżacz, który podnosi wilgotność do 60%.
Jak podlewać filodendrony?
Filodendrony należy podlewać, kiedy podłoże będzie dość mocno przesuszone, ale nie można dać mu wyschnąć na wiór. W przypadku nadmiernego przesuszenia roślina może zareagować żółknięciem oraz opadaniem liści. Dużo gorsze jest jednakże przelanie – w ten sposób szybko doprowadzimy do powstania na liściach zmian o charakterze grzybowym, na które filodendrony są bardzo podatne. Zanim podlejemy roślinę, upewnijmy się, że ziemia odpowiednio wyschła, wkładając palec na głębokość korzeni albo sprawdzając to przy pomocy specjalnego higrometru glebowego. Filodendrony należy podlewać, kiedy higrometr wskaże poziom 3 do 4. Zawsze miejmy na uwadze wylewanie nadmiaru wody z osłonki albo podstawki.
Filodendron pielęgnacja
Najważniejszymi z zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać w przypadku filodendronów, będzie podlewanie oraz zraszanie liści miękką, odstałą wodą o temperaturze pokojowej i regularne nawożenie. Podłoże znajdujące się w doniczce musi być ciągle delikatnie wilgotne, nie możemy dopuszczać do jego przesuszenia. Wiosną oraz latem, kiedy jest ciepło i gleba w doniczce szybko wysycha, roślinę trzeba podlewać dwa razy w ciągu tygodnia. Natomiast w okresie jesiennym i zimowym można je nieco ograniczyć. Liście filodendronów muszą być również regularnie zraszane z taką samą częstotliwością, z jaką podlewa się roślinę.
Od wiosny do jesieni możemy nawozić filodendrony środkami z przeznaczeniem do doniczkowych roślin ozdobnych z liśćmi. Warto stosować raz w tygodniu nawóz płynny (naturalny albo mineralny). Jeżeli jednak nie mamy zbyt wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne, możemy zastosować pałeczki z nawozem do roślin zielonych, które stopniowo uwalniają do podłoża składniki pokarmowe. Używa się ich co trzy miesiące. Zimą nie stosujemy żadnych nawozów.
Filodendron choroby
Większość problemów z uprawą filodendronów pojawia się na skutek naszych błędów w pielęgnacji, jak również różnego rodzaju zaniedbań. W efekcie zbyt małej ilości światła niewielkiego poziomu wilgotności w powietrzu niedostatecznego poziomu nawożenia albo zalania systemu korzeniowego, może występować zamieranie wierzchołków oraz opadanie liści rośliny. W efekcie tego schorzenia wierzchołki pędów zmieniają kolor na żółty, lub nawet na brązowy. Dolne liście stają się żółte i odpadają, a po wyjęciu filodendronu z gleby, widać, że korzenie zgniły. Roślinę możemy jednak bardzo łatwo uratować, jeśli zajmiemy się skutecznym wyeliminowaniem czynników powodujących chorobę.
Bardzo często obserwuje się również zasychanie liści filodendronów, które objawia się tym, iż wierzchołki liści zaczynają brązowieć, zasychają, zaś nekroza obejmuje stopniowo całość liści. Przyczyną takiej choroby tej rośliny jest nierównomierny sposób podlewania i dopuszczenie do przesychania bryły korzeniowej. Stan rośliny można poprawić, kiedy zaczniemy systematycznie ją podlewać.
Znacznie więcej problemów mogą sprawiać schorzenia filodendronu mające podłoże infekcyjne, które wywoływane są przez bakterie, wirusy, grzyby. Jeśli na liściach filodendronu pojawiają się wodniste, ciemnobrązowe plamy, które w szybkim tempie się powiększają, może to wskazywać na tak zwaną plamistość liści, wywołaną przez grzyby Myrothecium roridum oraz Colletorichum gloeosporioides. Celem powstrzymania dalszej rozwoju takiej choroby filodendronu, roślinę trzeba podlewać bezpośrednio do podłoża, chore liście powycinać i całość kilkakrotnie spryskać środkami grzybobójczymi. Opryski muszą być wykonywane minimum trzy razy w odstępach co 7 do 10 dni z naprzemiennym zastosowaniem co najmniej dwóch fungicydów.
Plamistość obwódkowa filodendronów przejawia się w drobnych plamach o żółtym kolorze zlokalizowanych na liściach. Mają one czerwonawą obwódkę i zapadnięty środek. Po tym jak zauważymy symptomy, musimy wyciąć zarażone części rośliny oraz obniżyć temperaturę powietrza, tym bardziej jeżeli sięga ona 25 stopni Celsjusza. Nazbyt wysoka temperatura niestety nasila znacznie objawy tej choroby. Do oprysków możemy wykorzystać fungicydy identyczne jak przy opisanej powyżej plamistości liści filodendronów.
FAQ
Czy filodendron jest trujący?
Filodendrony mają w składzie 0.7% szczawianu wapnia, jak również 5 alkenylorezorcynę i 5-alkilorezorcynę, które są silnie uczulające. W wypadku dłuższego kontaktu mogą spowodować dermatozę.
Czy filodendron jest trujący dla kota?
Filodendrony wytwarzają drażniące śluzówkę substancje, dlatego powinno się je trzymać z daleka od zwierząt oraz dzieci.
Dlaczego filodendron płacze?
Kiedy roślina ma zbyt dużo wody albo soli mineralnych w glebie, wówczas będzie oddawała ich nadmiar, tworząc charakterystyczne krople płynu na swoich brzegach.
Jak często podlewać filodendron?
W okresie wiosennym i letnim, kiedy ziemia szybko wysycha, filodendron należy podlewać minimum dwa razy w tygodniu. Jesienią oraz zimą, można je zaś ograniczyć.