Jak cyklinować parkiet? Instrukcja krok po kroku

Jak cyklinować parkiet

Okazuje się, że odświeżenie wyglądu wnętrza jest możliwe bez potrzeby usuwania starej podłogi. Wszystko to dzięki cyklinowaniu parkietu. Tę formę renowacji można przeprowadzić samodzielnie, korzystając z wypożyczonego sprzętu.  Cyklinowanie to w praktyce proces polegający na zeszlifowaniu zewnętrznej, zniszczonej warstwy drewnianego parkietu. Prawidłowo wykonany zabieg tego typu odsłania świeżą i nienaruszoną warstwę podłogi. Do tego celu używa się specjalistycznej maszyny zwanej cykliniarką. Na początku stosuje się papier ścierny o niskiej gradacji, aby usunąć uszkodzoną warstwę, a następnie używa się drobniejszego papieru, co pozwala wygładzić powierzchnię i nadać jej bardziej równomierną strukturę.

Po co w ogóle cyklinuje się parkiet?

Cyklinowanie podłogi to bardzo skuteczny sposób na odświeżenie zniszczonych desek bez konieczności wymiany całego parkietu. Drewno jest wyjątkowo trwałym materiałem, a odpowiednio zaimpregnowane nie ulega wewnętrznym uszkodzeniom – zazwyczaj zniszczenia dotyczą jedynie jego wierzchniej warstwy. Koszt wymiany całej podłogi bywa wysoki, bo ceny naturalnego drewnianego parkietu średniej jakości zaczynają się od 60 zł za metr kwadratowy. W przypadku parkietów najlepszej jakości cena może sięgać nawet 200 zł za metr kwadratowy. Cyklinowanie to więc znacznie tańsza alternatywa, która pozwala przywrócić podłodze piękny wygląd.

Cyklinowanie podłóg to świetne rozwiązanie to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą odmienić wygląd swojego wnętrza. Dzięki różnorodnym farbom i lakierom można zmienić kolor i wykończenie drewnianych desek. Na rynku dostępne są farby w wielu odcieniach, co pozwala każdemu znaleźć idealny wariant. Drewniane podłogi często trudno jest dokładnie wyczyścić, szczególnie jeśli pojawiły się na nich uporczywe plamy. Cyklinowanie pozwala skutecznie usunąć wszelkie nieestetyczne zabrudzenia. Z czasem na drewnie mogą pojawić się wgniecenia. Szlifowanie podłogi nie tylko przywróci jej pierwotny blask, ale również skutecznie usunie wszelkie zarysowania, wgniecenia i plamy, nadając jej świeży wygląd.

Zobacz też:  Jak obliczyć zużycie prądu?

Czy wszystkie podłogi można cyklinować?

Proces cyklinowania można przeprowadzić na różnych rodzajach podłóg drewnianych – wymienić tutaj warto parkiet z litego drewna, listwy podłogowe, mozaika drewniana czy drewniane panele. Warto jednak pamiętać, że np. już panele winylowe nie nadają się do szlifowania.

Cyklinowaniu mogą być również poddane drewniane schody i inne elementy wykonane z naturalnego drewna. W przypadku paneli z drewnianą wierzchnią warstwą należy sprawdzić jej grubość – jeśli jest zbyt cienka, cyklinowanie może być niemożliwe, a podłoga stanie się wtedy  podatna na uszkodzenia. Należy również pamiętać, że każdą drewnianą podłogę można szlifować tylko określoną liczbę razy, bo z każdym cyklinowaniem zmniejsza się jej grubość.

Co przygotować do cyklinowania parkietu?

Do cyklinowania parkietu przydać się mogą:

  • Cykliniarka –  podstawowe narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie efektywnego cyklinowania. Wprawdzie możliwe jest wykonanie tego procesu bez maszyny, ale zajmie to znacznie więcej czasu. Istnieją dwa główne typy cykliniarek: taśmowa, idealna do większych powierzchni, oraz krawędziowa, która pozwala na dotarcie do trudniej dostępnych miejsc.
  • Papiery ścierne – mogą występować w różnych formach. Przy wypożyczaniu  cykliniarki trzeba sprawdzić, czy papier ścierny jest już do niej dołączony. Do cyklinowania potrzeba papierów o różnych gradacjach. Na końcu przydatna jest też polerka.
  • Szlifierka krawędziowa – lub cykliniarka krawędziowa. Zazwyczaj służy do szlifowania krawędzi podłogi.
  • Polerka do podłóg – przyda się na pewno na końcowym etapie pracy, gdy trzeba wypolerować drewno i nadać mu idealnie gładką powierzchnię. Do polerki stosuje się papier ścierny o drobnej gradacji, który pozwala na uzyskanie pożądanego efektu.
  • Wypełniacz do szczelin lub masa szpachlowa – używane do wypełniania niewielkich szczelin powstałych podczas użytkowania podłogi. Wypełniacz najczęściej miesza się z pyłem powstałym podczas szlifowania, co zapobiega wnikaniu wody w zagłębienia. Masa szpachlowa jest wykorzystywana do większych uszkodzeń drewna i do rekonstrukcji ubytków.
  • Materiały nawierzchniowe – do impregnacji i poprawy koloru drewna służą lakiery, oleje lub farby z dodatkiem pigmentu.
  • Narzędzia pomocnicze – np. szpachla parkieciarska, wałki, pędzle oraz odkurzacz. Szpachla parkieciarska przyda się podczas stosowania wspomnianych wypełniaczy.
Zobacz też:  Jak wyczyścić przypalony garnek?

Jak cyklinować parkiet krok po kroku?

Cyklinowanie parkietu wcale nie musi być trudne. Składa się z kilku etapów:

  1. Przygotowanie podłoża –  aby cyklinowanie parkietu zostało wykonane prawidłowo, należy usunąć wszystkie przedmioty stojące na podłodze. Warto również zdjąć listwy przypodłogowe, które później można poddać cyklinowaniu. Usunięcie listew pozwala na dokładniejsze wyszlifowanie całej powierzchni. Po przeniesieniu mebli i innych przeszkód, należy dokładnie odkurzyć podłogę, aby uniknąć zarysowań spowodowanych drobnymi zanieczyszczeniami.
  2. Przygotowanie narzędzi – trzeba mieć dostęp do prądu, gdy do pracy mają zostać wykorzystane elektronarzędzia. Oprócz cykliniarki, przygotować należy niezbędne akcesoria np. papiery ścierne, wałki, szpachle itd.
  3. Szlifowanie wstępne –  z pomocą cykliniarki taśmowej lub talerzowej i odpowiedniego papieru ściernego należy usunąć zniszczoną powierzchnię drewna oraz stary lakier. Na początek najlepiej użyć papieru ściernego o gradacji 36-40, co powinno zetrzeć pierwszą warstwę drewna i przygotować podłogę do kolejnych etapów cyklinowania.
  4. Szlifowanie wyrównawcze –  kolejne szlifowanie powinno być wykonane przy użyciu drobniejszego papieru ściernego. a tym etapie należy również załatać wszelkie ubytki i nierówności na powierzchni podłogi, wykorzystując specjalną masę szpachlową. Łączy się ją z pyłem, który powstał w wyniku szlifowania. W ten sposób trzeba wypełnić szczeliny i zabezpieczyć drewno przed wnikaniem wilgoci. Wypełniacz najlepiej rozprowadzać szpachlą parkieciarską.
  5. Szlifowanie wykończeniowe –  po zaaplikowaniu szpachli, kolejnym krokiem znowu jest szlifowanie, tym razem drobniejszym papierem ściernym. Należy to robić zgodnie z układem desek. W tym celu najczęściej używa się polerki z bardzo drobnym papierem ściernym lub siatką szlifierską, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię.
  6. Polerowanie i oczyszczanie – po zakończeniu polerowania trzeba odkurzyć podłogę, aby pozbyć się resztek pyłu.
  7. Nałożenie materiałów wykończeniowych – na koniec pozostaje nałożyć wybrany preparat (farbę, lakier czy olej) na podłogę.
Zobacz też:  Jak odnowić szafki kuchenne? Proste sposoby na metamorfozę kuchni

Cyklinowanie wcale nie musi być trudne do wykonania. Warto się jednak do niego dobrze przygotować.