Jak dobrać twardość materaca?

jak dobrać twardość materaca

Jakość i higiena snu mają ogromne znaczenie dla zdrowia i codziennego samopoczucia każdego człowieka. Żeby osiągnąć możliwie jak najlepsze warunki snu, inwestujemy ogromne sumy pieniędzy w wysokiej jakości łóżka, dbamy o optymalną temperaturę oraz wilgotność powietrza w sypialni, a nawet kupujemy dźwiękoszczelne okna, aby hałas nie zakłócał snu. Oczywiście wszystkie te zakupy są sensowe i przełożą się na zdrowy sen, lecz zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest twardość materaca. Dlaczego jest tak ważna i jak poprawnie określić, jak twardy powinno się mieć materac?

Czym jest twardość materaca?

Chcąc poprawnie dobrać twardość kupowanego materaca, warto najpierw dowiedzieć się, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Jest to po prostu odczuwalny podczas leżenia na materacu opór — im materac twardszy, tym trudniej jest go nacisnąć, a gdy jest miękki, opór jest niewielki. Jak zatem można się domyślić, sposób odczuwania twardości materaca jest niezwykle subiektywny. W zależności od posiadanych preferencji konkretny materac może być dla różnych osób za twardy lub za miękki. Niezwykle pomocna w określeniu pożądanej twardości jest specjalna skala zaczynająca się od oznaczenia H1 do H5, czyli od najmiększego do najtwardszego.

Dlaczego twardość materaca ma tak duże znaczenie?

Wybierając odpowiedni materac, wiele osób koncentruje się przede wszystkim na jego rodzaju. To prawda, na rynku dostać można materace sprężynowe, kieszeniowe, a także piankowe czy lateksowe. Rzecz jasna technologia wykonania ma bardzo duże znaczenie dla komfortu snu, lecz kupując konkretny materac, nie można pominąć kwestii jego twardości. Twardość posiadanego materaca będzie miała bardzo duży wpływ na jakość snu, ale też na ogólne zdrowie. Wiedzieć bowiem trzeba, że materac nie tylko zapewnia odpowiednią wygodę, lecz również we właściwy sposób utrzymuje zdrową postawę ciała. Źle dobrany model spowoduje, że ciało w trakcie snu układać się będzie w nieodpowiedni sposób, co wpłynie na jakość snu.

Zobacz też:  Jak podłączyć włącznik schodowy?

Wiedząc już, jakie jest znaczenie dobrze dobranej twardości materaca, można teraz przejść do omawiania czynników, które powinny być brane pod uwagę podczas dokonywania konkretnej decyzji. Jak dobrać twardość materaca i czym się kierować? Wybór powinien być uzależniony od:

– wagi ciała,

– preferowanej pozycji podczas snu,

– posiadanych problemów zdrowotnych,

– osobistych preferencji.

Jak zatem widać, w największym stopniu powinno się zwracać uwagę na masę ciała, a więc na siłę nacisku na materac. Nie bez znaczenia jest także najczęstsza pozycja, a także posiadane problemy zdrowotne — kłopoty z kręgosłupem czy stawami wymagają nieco innej twardości.

Skala twardości materaca

Klasyfikacja twardości materaca stworzona została w celu łatwego ustalenia, jaki model jest dla danej osoby odpowiedni. Poszczególne rodzaje materaców adresowane są do osób o różnej masie ciała, a także preferujących różną pozycję podczas snu. Warto zatem poznać, czym charakteryzują się konkretne odmiany materaców.

Materac o twardości H1 jest zdecydowanie najmiększy i przeznaczony dla osób o wadze poniżej 60 kg, które dodatkowo preferują, gdy powierzchnia snu otula ich ciało. Model ten polecany jest osobom, które śpią przede wszystkim na boku — zalecane jest wtedy większe podparcie dla ramion i bioder.

Materac H2 bardzo często wybierany jest przez kobiety oraz nastolatków, a także przez szczupłe pary. Najlepiej sprawdza się przy wadze od 40 do 80 kilogramów zapewniająca miłe zanurzenie ciała, lecz jednocześnie właściwe jego podparcie. Wiele osób określa go jako doskonały kompromis między wygodą a utrzymywaniem ciała w odpowiedniej pozycji.

Model H3 to uniwersalny, średnio twardy materac, który podczas zakupów zwykle stanowi punkt wyjścia do dalszego precyzyjniejszego określania posiadanych preferencji. Co ciekawe, sporo osób pozostaje już na tym poziomie i nie dokonuje innego wyboru — materac H3 to zdecydowanie najpopularniejszy wybór w Polsce. Warto również wiedzieć, że jest odpowiedni do każdej pozycji snu i może być używany nawet przez dzieci.

Zobacz też:  Jak odpowietrzyć kaloryfery?

Kto powinien zainteresować się materacem o twardości H4? Jest on adresowany przede wszystkim osobom o wadze ciała przekraczającej 100 kg. Materac tego rodzaju może być dobrym wyborem także dla tych osób, które po prostu preferują nieco twardsze podłoża do snu. Pamiętać jednak trzeba, że nie powinny go wybierać osoby śpiący na boku.

Najtwardszym materacem jest model H5. Jest to szczególny typ, który polecany jest jedynie osobom o masywnej budowie ciała, a także tym którzy szukają naprawdę sztywnego podparcia.

Jak rozpoznać nieprawidłową twardość materaca?

Wiemy już, czym jest twardość materaca, jakie jest jej znaczenie dla jakości snu, a także jak prezentuje się skala, według której klasyfikuje się konkretne modele. Warto na koniec omówić, w jaki sposób można szybko rozpoznać, czy materac jest za miękki lub za twardy. Czym się to będzie objawiało?

W sytuacji, gdy posiadany materac będzie dla nas z różnych powodów za miękki, dochodzić będzie w pierwszej kolejności do nadmiernego naciągania mięśni. W efekcie tego już po kilku nocach na takim materacu pojawi się silny ból pleców i szyi, który stopniowo stawać się będzie coraz trudniejszy do zniesienia. Jeśli na czas nie zmieni się materaca, pojawić się mogą nawet trudności z wyprostowaniem się o poranku. Wiele osób zauważa u siebie także problemy ze znalezieniem właściwej pozycji do snu i częste przewracanie się na boki. Oczywiście zbyt miękki materac to znacznie gorsza jakość snu, a więc i trudności z właściwą regeneracją.

Za twardy materac może wywoływać równie nieprzyjemne objawy co model zbyt miękki. Typowo w takiej sytuacji pojawia się ból dolnego odcinka pleców, drętwienie kończyn, a także problemy ze sztywnieniem kręgosłupa. Również i w tym wypadku ciało poszukiwać będzie odpowiedniej dla siebie pozycji, co spowoduje częste przekręcanie się na boki. Za twardy materac to także znacznie zwiększony stres i napięcie, co oczywiście jest efektem utrudnionego odpoczynku i relaksu w czasie snu.