Jak odpowietrzyć podłogówkę?
W licznych obiektach publicznych i mieszkaniach stosowane jest ogrzewanie podłogowe. w takim przypadku lepiej wykorzystuje się energię cieplną, która roznosi się grawitacyjnie po całości pomieszczenia. w trakcie eksploatacji mogą jednak występować kłopoty z powietrzem w środku instalacji. Poniżej omówimy przyczyny i podpowiemy, jak odpowietrzyć podłogówkę.
Oznaki zapowietrzenia podłogówki
Nadmierna ilość gazu w ogrzewaniu podłogowym, jest raczej trudna do przeoczenia. Nie jest to jedna spośród wad ukrytych, które występują po długim czasie czy dopiero w trakcie przeprowadzania gruntownego remontu. Celem stwierdzenia nieprawidłowości nie musimy także zatrudniać żadnego fachowca. Możemy to zrobić zupełnie samodzielnie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Zapowietrzony system będzie mniej wydajny, za tym pierwszą przesłanką na temat nadmiaru powietrza w rurkach jest spadek temperatury w pomieszczeniach. Zimno odczujemy mimo intensywnej pracy, ogrzewania możemy poczuć, że ogólnie w pomieszczeniach zmniejszyła się temperatura albo znaleźć na powierzchni podłogi i zimne miejsca, od których nie dociera już ogrzewanie. Objawem problemu są również odgłosy docierające z instalacji. Szum, bulgotanie czy też dźwięk przypominający przelewanie się wody potwierdzają konieczność przeprowadzenia odpowietrzania podłogówki.
Na szczęście taka czynność nie wymaga wcale wykonywania gruntownego remontu czy zrywania podłogi. Pracę ułatwia nowoczesny sposób tworzenia tego typu instalacji. W jaki sposób można odpowietrzyć podłogówkę? Należy przygotować sobie skrzynkę z narzędziami i zarezerwować przynajmniej kilkadziesiąt minut. Czas odpowietrzania zależny będzie od wymiarów układu oraz stopnia napełnienia wszystkich rurek powietrzem.
Możliwe przyczyny zapowietrzenia podłogówki
Każda spośród instalacji grzewczych złożona jest z wielu niewielkich skręcanych elementów, jak śrubunki czy zawory, których nawet małe nieszczelności mogą być przyczyną poważnych problemów. Nie inaczej jest w wypadku ogrzewania podłogowego. Problem nierzadko wynika z przedostawania się powietrza do środka układu przez te przerwy. Gaz może także przenikać przez rury, jeżeli zostały one wyprodukowane z tworzywa sztucznego, ale nie wyścielono ich ochronną, specjalną wkładką antydyfuzyjną.
Jeżeli zapowietrzona instalacja pracuje niewłaściwie, przyczyn Warto poszukać także w innych częściach układu, które służą jego uszczelnieniu kropka mowa tutaj przede wszystkim o pakułach konopnych, których części mogą znajdować się w rurach, wskutek czego gniją, wydzielając przy okazji gaz zwany metanem.
Niezawodne sposoby na odpowietrzenie ogrzewania podłogowego
A zanim opiszemy dokładne sposoby na odpowietrzenie ogrzewania podłogowego, chcemy przybliżyć jeszcze jedną część występującą w każdej sieci. Chodzi tutaj o rozdzielacz, do którego montowana jest pętla instalacji grzewczych. Na ogół znajduje się on w skrzynkach w pomieszczeniach z przeprowadzonym ogrzewaniem podłogowym. Takie urządzenie może obsługiwać jedno pomieszczenie, pojedynczym kondygnację albo nawet całość budynku. Diego położenia zależne jest, w jaki sposób należy przeprowadzać odpowietrzanie podłogówki.
W sytuacji, jeżeli rozdzielacz zlokalizowany jest na takiej samej kondygnacji, co system ogrzewania, sprawa jest bardzo łatwa. Wystarczy, iż znajdziemy odpowietrzniki, które znajdują się w takiej samej skrzynce co rozdzielacz. Następnie musimy uruchomić pompę na maksymalną moc i przy rozdzielaczu zamknąć wszelkie zawory wszystkich pętli, poza właśnie tą odpowietrzaną. Na pewno usłyszymy charakterystyczny świst, który będzie wydobywał się z odpowietrznika. Kiedy dźwięk już ucichnie, będziemy mogli uznać, że odpowietrzanie ogrzewania podłogowego zostało zakończone.
Nie możemy zapomnieć o tym, aby po całym procesie sprawdzić również ciśnienie wody w wybranej pętli. Jeżeli z układu wydostaje się dużo powietrza, ciśnienie może być zbyt niskie i konieczne będzie uzupełnienie wody. Gdy na rozdzielaczu znajduje się więcej pętli, niż jedna, odpowietrzanie podłogówki należy wykonać także na pozostałych. procedura Jest identyczna, a rezultat powinien być już widoczny bardzo szybko.
Rozdzielacz poniżej pętli grzewczej – jak należy odpowietrzyć podłogówkę?
Czasami warunki zagospodarowania budynków nie umożliwiają montażu rozdzielacza na takim samym poziomie, na którym znajduje się ogrzewanie podłogowe. Przyczyny należy szukać we względach technicznych albo estetycznych. Jednakże w takiej sytuacji pompa do odpowietrzania ogrzewania podłogowego znajduje się poniżej poziomu wody i niemożliwe jest spuszczanie powietrza poprzez odpowietrzniki. Jak można odpowietrzyć podłogówkę zrobioną w takiej konstrukcji?
Na samym początku należy uruchomić pompę zasilającą oraz zamknąć wszelkie zawory na przyłączach i wszystkich pętlach. Na następnym etapie będzie nam niezbędny elastyczny wąż, przy pomocy którego podłączymy układ do sieci instalacyjnych. Belkę zasilającą należy połączyć z siecią wodociągową, tymczasem belkę powrotną z siecią kanalizacyjną.
Kiedy sieć zostanie już podłączona, możemy otworzyć jeden z obwodów grzewczych i puścić przez niego wodę. Jak wykonać odpowietrzenie podłogówki: na powrocie czy zasilaniu? W tym wypadku odpowiedź jest oczywista. Po tym, jak odkręcimy wodę, będziemy obserwowali, w jaki sposób powietrze razem z wodą zaczyna się wydostawać z belki powrotnej oraz, jak trafia do kanalizacji. Tak długo, jak widoczne będą pęcherzyki powietrza we wypływającej wodzie, proces będziemy musieli kontynuować. Identyczną procedurę należy zastosować w stosunku do każdej z pętli w układzie.
Czy możliwe jest samodzielne odpowietrzenie ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe można jak najbardziej samodzielnie odpowietrzyć. Jest to łatwe zadanie i nie wymaga, chociażby skuwania podłogi celem dostania się do rurek. Prace możemy przeprowadzić bezinwazyjnie. Jednak musimy pamiętać, że będziemy musieli na to poświęcić nieco czasu, nawet do kilku godzin. Najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej popołudnie i na spokojnie zająć się całym procesem.