Jak odstraszyć gołębie? Skuteczna walka z niechcianym ptactwem
Gołębie są ptakami powszechnie występującymi w Polsce. Choć ich naturalnym środowiskiem są tereny skaliste, to doskonale zaadaptowały się do życia w zabudowanych terenach. Wszelkie elementy zabudowania stanowią dla nich miejsce idealne do stworzenia gniazda. Szczególnie upodobały sobie wnęki, gzymsy i balkony. Obecne w parkach i na ratuszach stanowią niebywałą atrakcje, jednak będące w sąsiedztwie mieszkania stanowią ogromny problem. Przedstawiamy, dlaczego są traktowane jako szkodniki, a także jak odstraszyć gołębie.
Dlaczego powinno się odstraszać gołębie?
Powodów, dla których należy odstraszać gołębie może być całe mnóstwo. W rzeczywistości są dwie główne argumenty przemawiające za ich trwałym przepłoszeniem. Gołębie stanowią ogromne zagrożenie pod kątem epidemiologicznym. Są dziko żyjącymi zwierzętami, które upodobały sobie życie w sąsiedztwie człowieka. Mogą przenosić następujące choroby:
- aspergilozę,
- salmonellozę,
- ptaszyńca,
- ornitozę,
- obrzeżka gołębiego,
- robaczycę.
Możliwość unikania kontaktu z nimi zmniejsza ryzyko zachorowania. Duże zagrożenie stanowią ich odchody, które powinny być czyszczone za pomocą środków biobójczych.
Ponadto gołębie są odpowiedzialne za niszczenie budynków. Ich działanie nie odnosi się wyłącznie do kwestii zanieczyszczania ich powierzchni, ale do ich trwałego uszkadzania. W ich odchodach zawarty jest kwas moczowy, który niszczy strukturę budynków. Działanie kwasu jest groźne przede wszystkim dla budowli z piaskowca wapiennego lub wapieni, czyli obiektów o bardzo dużej wartości historycznej.
O czym należy pamiętać przed odstraszeniem gołębi?
Odstraszanie tych ptaków powinno być sprawne i nie może łamać przepisów prawa. Pierwsze, radykalne kroki powinny być podjęte wraz z przylotem pierwszego ptaka. Alarmujące mogą być zarówno gromadzone patyczki jak i dochodzące z balkonu gruchanie. Równolegle należy pamiętać, że w Polsce gołębie podlegają pod ochronę prawną. W rezultacie, gniazda z balkonu mogą być legalnie usuwane wyłącznie od 16 października do końca lutego. Istotne jest, aby na balkonach nie pozostawiać przedmiotów, które mogą być dla nich atrakcyjne, np. zbyteczne meble. Warto także zabrać pozostałości po dokarmianiu ptaków w okresie zimowym. Przypieczętowaniem tych działań będzie usunięcie śladów zapachowych za pomocą specjalistycznych środków czyszczących.
Jak odstraszyć gołębie?
Wielu właścicieli decyduje się na profilaktyczne zabezpieczenie swojego mienia przed zasiedleniem gołębi. Przeniesienie gołębi do ich naturalnego środowiska nie jest możliwe. Te zwierzęta chętnie powracają na znane terytoria ze względu na łatwiejszy dostęp do żywności. Jednak, kiedy pojawią się w otoczeniu należy podjąć radykalne kroki. Do wyboru pozostają:
- odstraszacze zapachowe
- roślinne odstaraszacze,
- kolce na gołębie,
- siatki ochronne,
- atrapy ptaków,
- dźwiękowe odstraszacze,
- ultradźwiękowe odstraszacze.
Odstraszacze zapachowe
Po uprzątnięciu miejsca na potencjalne gniazdo gołębi warto zastosować naturalne odstraszacze. Gołębie nie tolerują określonych zapachów, a ich obecność zniechęci je do dalszego zasiedlania. Są to:
- ocet – jego kwaśna i intensywna woń podrażnia gołębie. Warto wymieszać go w proporcji 1:1 z wodą i dokładnie spryskać miejsca, w których zaczęły przebywać. Dodatkowo można roztworem nasączyć ściereczki i porozwieszać je po balkonie.
- Olejki eteryczne – olejki są bardziej subtelne, jednak równie skuteczne. Gołębie nie preferują zapachu olejków z eukaliptusa, mięty pieprzowej i cytryny. Można nasączyć nimi papier lub waciki, a później położyć w określonych miejscach.
- Ostre przyprawy – pieprz i chilli nie są lubiane przez gołębie. Przyprawę można wymieszać z wodą, a następnie opryskać miejsca bytowania gołębi.
- Czarne mydło – charakterystyczny zapach czarnego mydła drażni gołębie, dlatego go unikają. Mieszanką należy dokładnie wymyć miejsca, w których prawdopodobnie będą chciały założyć gniazdo.
- Naftalina – zapach znany z kulek naftalinowych okazuje się równie skuteczny w walce z gołębiami.
Odstraszacze roślinne
Dużą skuteczność w walce z gołębiami wykazują rośliny, których zarówno smak jak i zapach nie są akceptowane przez gołębie. W tym gronie znajdują się m.in.: jałowiec, lawenda, ostrokrzew. Jednocześnie będą także doskonałą ozdobą.
Kolce na gołębie
Kolce na gołębie to ostrza wykonane z drutów lub tworzyw sztucznych. Umieszczone są na podstawie, która montowana jest do balustrad, dachów , parapetów lub gzymsów. Sprawiają, że ptaki nie mogą lądować i w konsekwencji zakładać tam swoich gniazd. Ich montowanie jest proste. Istotne jest, że nie wpływają znacząco na estetykę budynku. Ich atutem jest niska cena i dostępność.
Siatka ochronna
Kolejnym sposobem skutecznie zabezpieczającym balkon przed inwazją gołębi jest montaż siatki ochronnej. Pozwala wytworzyć barierę, dzięki której nie przedostaną się do Twojej własności. Najlepiej sprawdzają się cienkie żyłki, które mają dużą odporność na warunki atmosferyczne i wtapiają się w otoczenie.
Atrapy ptaków
Gołębie teoretycznie można odstraszyć z balkonu poprzez zastosowanie wizualnych odstraszaczy. Sprawdzają się do tego atrapy drapieżnych osobników, które w naturze są wrogami gołębi, np. kruk, sowa, jastrząb. Alternatywnie można zastosować także kolorowe i hałasujące wiatraczki czy stare płyty CD. W praktyce ten sposób jest często wysoce nieskuteczny.
Dźwiękowy odstraszacz
Metodą umożliwiającą odstraszenie gołębi jest zastosowanie dźwiękowych odstraszaczy. Dźwięki atakujących ptaków drapieżnych, strzałów z broni palnej czy głosu uciekających gołębi są wystarczające, aby zachęcić gołębie do ucieczki. Jego wadą jest emitowanie uciążliwego hałasu dla mieszkańców.
Ultradźwiękowy odstraszacz
Najbardziej polecane są ultradźwiękowe odstraszacze, które emitują fale ultradźwiękowe na zmiennych częstotliwościach. Nie są one słyszalne przez ludzi, jednak u ptaków powoduje rozbudzenie uczucia niepokoju, choć nie wpływa na stan ich zdrowia. W tych urządzeniach umieszczone są stroboskop i system detekcji ruchu na podczerwieni. Sprzęt uruchamia się dopiero po wykryciu ruchu. Jego działanie jest potęgowane w połączeniu z wizualnym odstraszaczem.