Jak pozbyć się mchu z trawnika różnymi sposobami?

jak pozbyć się mchu z trawnika

Ładny i zadbany trawnik jest marzeniem niejednego właściciela ogrodu. Właśnie z tego powodu będziemy chcieli się za wszelką cenę pozbyć mchu, który pojawi się na murawie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby pozbyć się takiego nieestetycznego defektu. Ważne jest to, aby wybrać najlepsze metody, które również będą dopasowane do naszych potrzeb i możliwości. W końcu nie każdy ogrodnik od razu chce sięgać po chemiczne środki. Tym bardziej dobrze jest dowiedzieć się, jak pozbyć się mchu z trawnika domowymi sposobami.

Skąd pojawia się mech w trawie?

Jeżeli chcemy skutecznie pozbyć się mchu, który znajdziemy na trawniku, to warto najpierw poznać dokładną przyczynę tego, że się pojawił. Istnieje kilka najczęstszych powodów, dla których borykamy się z mchem w trawniku. Na niektóre czynniki mamy większy wpływ, a na inne już niestety nie do końca.

Do najczęściej wymienianych przyczyn pojawienia się mchu w trawie zaliczymy:

  • Niedostateczna ilość promieni słonecznych – nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że mech rośnie od strony północnej, czyli w miejscach, w których promienie słoneczne docierają z najmniejszym natężeniem. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie pozbyć się zacienienia na trawniku. Chyba, że powodem tego jest duże drzewo, krzewy lub elementy architektury ogrodowej. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na przeniesienie w inne miejsce elementów ogrodu, które zacieniają trawnik lub też zdecydować się na wykonanie nowego trawnika na słonecznym stanowisku.
  • Zbyt kwaśna gleba – kolejnym powodem, dla którego na trawniku pojawia się mech, jest gleba o niskim odczynie pH. Dzieje się tak najczęściej, gdy mamy do czynienia z nasadzeniami na trawniku lub w pobliżu trawnika w postaci iglaków. Niestety to rzeczywiście powoduje, że nie tylko dodatkowo zacieniamy trawnik, jeżeli mamy posadzone dość duże okazy, ale jednocześnie odczyn gleby zmienia się na kwaśny.
  • Nieodpowiednie podłoże – mech lubi również pojawiać się na trawnikach, które zostały założone na ciężkich i nieprzepuszczalnych glebach. Wtedy bardzo szybko między trawą zacznie rosnąć mech. Takim rodzajem gleby, która jest wyjątkowo niekorzystna dla rozwoju trawnika, będzie oczywiście glina.
Zobacz też:  Jak dbać o paprotkę?

Jak pozbyć się mchu z trawnika usuwając przyczyny?

Takim rozwiązaniem, który pomoże pozbyć się mchu z trawnika, a na pewno zapobiegnie powstawaniu go na murawie, jest zmiana odczynu pH. Już wiemy, że zbyt niski odczyn gleby jest jak najmniej pożądany. W takim razie, jak możemy podwyższyć pH? W tym przypadku doskonale sprawdzi się nawóz wapniowo-magnezowy, dzięki któremu gleba będzie wyróżniać się odczynem neutralnym lub też lekko zasadowym. Oprócz tego, zaletą w korzystaniu tego nawozu, jest poprawa jakości podłoża. Ostatecznie wpłynie to na poprawę wyglądu samego trawnika.

Jak pozbyć się mchu z trawnika, jeżeli mamy do czynienia z gliniastymi glebami? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Celem w pozbyciu się mchu z trawnika będzie sprawienie, aby gleba stała się lżejsza i bardziej przepuszczalna. Jeżeli już mamy trawnik, na którym pokazał się mech, to najlepszym rozwiązaniem będzie posypanie całej murawy piaskiem. Oczywiście może to być niewystarczający zabieg. Jednak co jakiś czas ten proces należy powtórzyć, oczywiście mając efekt końcowy cały czas pod kontrolą.

Tutaj również sprawdzi się ograniczenie podlewania trawnika. Mogłoby się wydawać, że skoro im więcej podlewamy trawę, to tym lepiej będzie ona rosła. Pamiętajmy również o tym, że częste nawadnianie trawnika, a także występujące ulewne deszcze doprowadzą do tego, że gleba stanie się o wiele cięższa. W związku z tym jeżeli pada dość często, to nie powinniśmy za wszelką cenę jeszcze podlewać trawnika.

Domowe i naturalne sposoby na mech na trawniku

Gdy już wykonaliśmy wszystkie powyższe czynności lub nie jesteśmy w stanie ich zrealizować, a mech nadal znajduje się na trawniku, to warto spróbować domowych sposobów. Jak pozbyć się mchu z trawnika, jeżeli nie chcemy używać środków chemicznych? Jednym ze sposobów jest spryskiwanie mchu mieszanką wody z octem. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to dość krótkotrwałe rozwiązanie, zatem spryskiwanie taką mieszanką trzeba systematycznie powtarzać.

Zobacz też:  Juka - pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby

Innym naturalnym rozwiązaniem na to, jak pozbyć się mchu z trawnika, jest potraktowanie siedmiowodnym siarczanem  żelaza. Korzystanie z takiego nawozu daje bardzo wiele możliwości. Przede wszystkim skutecznie eliminujemy mech z trawnika. Następnie możemy spodziewać się tego, że rośliny, które rosną w pobliżu trawnika zostaną odpowiednio odżywione. W związku z tym, z jednej strony walcząc z mchem na trawniku przy pomocy siarczanu żelaza, jednocześnie zadbamy o pozostałe okazy rosnące w najbliższym sąsiedztwie.

Bardzo ważne jest to, aby podczas korzystania siarczanu żelaza zachować odpowiednią ostrożność. Wtedy nie będziemy mieli wątpliwości co do tego, że nam nic nie grozi. Tutaj powinniśmy pamiętać, że po zastosowaniu siarczanu żelaza pozostaje trudny do usunięcia nalot w kolorze brązowym. W związku z tym stosując taki nawóz należy dokładnie postępować z tym, co znajduje się na ulotce.

Po jakie środki chemiczne warto sięgnąć do pozbycia się mchu z trawnika?

Istnieje wiele środków chemicznych, które bardzo szybko rozprawią się z niechcianym mchem na trawniku. Najczęściej mamy do czynienia ze opryskami. Takie preparaty są skuteczne jednak tylko na kilka tygodni, po czym należy znowu je zastosować. Dopiero wtedy będziemy mogli się cieszyć długotrwałym efektem.

Zaletą korzystania z takich środków chemicznych na mech na trawniku, jest również walka z innymi chwastami. Jeżeli zatem na naszej murawie pojawia się nie tylko mech, ale również inne chwasty, czyli rośliny pionierskie, to korzystając właśnie z takiego oprysku chemicznego, bardzo szybko pozbędziemy się niepożądanych roślin. Najważniejsze jest wtedy oczywiście, aby opryski wykonywać na skoszonych trawnikach, dzięki czemu wyróżnią się one jeszcze większą skutecznością. Nie zapomnijmy o tym, że nawet chemiczne środki wymagają regularnego stosowania.