Jak uratować storczyka? Czy to możliwe?
Storczyk jest pięknym kwiatem, którego kwiaty mogą przez długi czas cieszyć oczy – o ile zostanie potraktowany w odpowiedni sposób. Wbrew pozorom, storczyk nie jest rośliną, która ma duże wymagania. Przy czym nie oznacza to faktu, że kwiat ten trzeba całkowicie zaniedbać. Czasem jednak bywa tak, że kwiat ten będzie potrzebował dodatkowej troski, ponieważ został przelany, zapomniany, itd. Ze spokojem, bowiem prawie każdego kwiatka można uratować. Co trzeba robić, jeżeli chodzi o ratunek dla storczyka?
Co należy wiedzieć o storczykach?
Pomimo tego, że storczyki są bardzo popularną rośliną, niewiele osób ma świadomość tego, z czym tak naprawdę ma do czynienia.
Otóż są to rośliny, które w głównej mierze żyją na drzewach. Mogą to być również inne rośliny. Żyjąc na powierzchni innych roślin, czerpią energię z obumarłych roślin. Aczkolwiek, jest pewna grupa, która rośnie na ziemi. Nazywa się je naziemnymi. Wyróżnia się również kilka odmian tychże roślin:
- Phalenopsis – należy do najpopularniejszych. To właśnie je można spotkać w większości sklepów. Ciekawostką jest to, że wodę roślina pobiera z powietrza. Za gromadzenie zapasów wody odpowiedzialne są liście, które są nieco bardziej wydłużone. Są one w stanie zaoferować kwiaty w kolorze białym, żółtym, brązowym i różowym. Ich wielkość może wynieść aż 12 cm.
- Paphiopedilum – nazywa się go pantofelkiem lub sabotkiem. Pochodzi z południowej Azji. Z każdej rozety liściowej przeważnie wyrasta tylko jeden pęd kwiatowy.
- Cymbidium – wyróżniają się sztywnymi pędami kwiatowymi, które są głęboko osadzone. Kwiaty mogą być nie tylko białe, ale żółte, zielone, brązowe, fioletowe.
To takie najpopularniejsze gatunki. Oprócz tego istnieje również (rzadka, ale nie zaszkodzi poszukać) otrzymania następujących rodzajów: Vanda, Cattleya, Miltonia, Dendrobium, Oncidium, Ludisia, Vuylstekeara. Każdy z tych storczyków jest inny, bardziej wyjątkowy. Nawet jeżeli ktoś zaniedba takie rośliny, ma szansę na to, aby je uratować. Jest kilka ciekawych sposobów, które pozwolą na to, aby znowu cieszyć się pięknem roślin.
Ratunek dla storczyka
Wszystko uzależnione także jest od tego, czy storczyk został przelany, wysuszony. Może też się okazać, że roślina padła ofiarą jakiejś bakterii. Chociaż, ten ostatni przypadek zdarza się bardzo rzadko.
Pierwsze co trzeba sprawdzić, to stan liści. Jeżeli są one jeszcze zielone (nie muszą być wszystkie, wystarczy tylko kilka), to pierwsze co trzeba zrobić, to usunąć wszystkie zgniłe lub przeschnięte korzenie. Nie można także zapomnieć o tym, aby usunąć inne obumarłe części roślin. Szczególnie jeżeli chodzi o liście. Jeżeli ten etap został wykonany, czas na to, aby sięgnąć po węgiel drzewny. Bowiem to właśnie nim musi zostać obsypana roślina. Potrzebny będzie również odpowiedni pojemnik, gdzie umieści się keramzyt. Tak obsypaną roślinę (dokładnie jej trzon) należy umieścić w tym pojemniku z keramzytem. Całość należy wsadzić do miseczki z wodą. Przy czym należy pamiętać o tym, aby w głównym pojemniku wykonać maleńkie dziurki (nie za duże, aby roślina ponownie nie została zalana), żeby woda miała do środka swobodny dostęp. Jak długo tak należy trzymać storczyka? Nawet do sześciu miesięcy. Chodzi bowiem o to, że system korzeniowy odbudowywać może się przez tak długi czas. Jeżeli zaczną pojawiać się pierwsze korzenie, jest to dobry znak. Co jednak nie oznacza, że storczyk należy wyjąć z węgla i keramzytu. Jeszcze trochę trzeba się wstrzymać, aby roślina mogła odzyskać siły.
Banany na pomoc
Kolejnym sposobem na ratunek dla tych roślin są banany. Dokładnie mowa o skórkach od bananów, które należy umieścić w litrowych pojemnikach. Same owoce można zjeść, ale skórek nie warto wyrzucać, ponieważ przy ich pomocy będzie można przyrządzić odżywkę.
Umieszczone w słoiku lub w innym pojemniku skórki od bananów należy zalać wrzątkiem. Całość należy zakręcić i pozostawić na 24 do 48 godzin. W ten sposób wytrącą się ze skórek najważniejsze witaminy. Po tym czasie słoik należy odkręcić.Skórki nadają się już do wyrzucenia, ale samą wodą należy podlać wszystkie storczyki. Jest to bowiem zdrowy nawóz, który pomoże odzyskać roślinom witalność. Storczyki umieszczone w specjalnym podłożu, można na końcu posypać cynamonem. Ta jedna z najbardziej znanych przypraw, ma silne właściwości antybakteryjne, więc będzie w stanie pomóc zachować zdrowie korzeniom.
Czy można uratować storczyka bez liści?
Takim wyznacznikiem, że storczyka da się uratować, są na ogół jego liście. Czasem jednak nie ma możliwości spojrzeć na nie, bo wszystkie opadły lub zgniły. Czy dla takiego storczyka nie ma już ratunku? Oczywiście, że nie. Można sobie z tym poradzić. Szczególnie jeżeli korzenie prezentują się w nienaganny sposób. W takim przypadku potrzebny będzie pojemnik, gdzie trzeba zmieszać keramzyt z podłożem dla storczyków. Do środka należy włożyć ocalałe korzenie od rośliny. Dodatkowo należy również zadbać o to, aby całość została delikatnie nawilżona. Można do tego użyć spryskiwacza, ale także można całość podlać niewielką ilością wody lub też własnoręcznie przyrządzonym nawozem, który został wspomniany w poprzednim akapicie.
Wyschnięty storczyk
Nie każdy ma pamięć do tego, aby zadbać o swoje kwiaty. W takim przypadku może dojść do nadmiernego wysuszenia. Co trzeba zrobić?
Pierwsze to usunięcie wyschniętych korzeni. Drugie – obfite podlanie. Najlepiej jeżeli na około piętnaście minut roślina zostanie włożona do miski z wodą. Maksymalnie na trzydzieści minut. W tym czasie bowiem pozostałe korzenie rośliny zdążą się “napić”. Potem storczyka należy przełożyć do doniczki z otworami na spodzie. Przyda się również podstawka i podłoże dedykowane do tego typu roślin. Pomoże to pozbycia się nadmiaru wody. Przez pewien czas na podstawce będzie pojawiać się woda, ale nie trzeba jej usuwać (chyba, że się przelewa), ponieważ roślina będzie ją wchłaniać z czasem. Tak odżywiona roślina będzie z czasem rosła w siłę, dzięki czemu na nowo będzie można cieszyć się jej pięknym wyglądem. Każdego storczyka można uratować.