Jak urządzić balkon?
Współcześnie pracownie architektoniczne a także dekoratorskie proponują niezliczoną ilość projektów, które znakomicie się sprawdzą nie tylko przy aranżacji wnętrz, ale także w przypadku urządzania zewnętrznej części mieszkania – balkonu. Niezależnie od jego powierzchni, można go zaadaptować w taki sposób, aby zorganizować sobie przytulne miejsce do odpoczynku, posiłku, a nawet snu. Zastanawiając się jak urządzić balkon, warto skorzystać z porad fachowców. Niemniej jednak kluczowe przy podejmowaniu finalnych decyzji powinny być nasze indywidualne preferencje.
Praktyczne wskazówki dla urządzających balkon
Podejmując decyzję odnośnie aranżacji powierzchni balkonowej należy uwzględnić jej następujące cechy charakterystyczne:
• Usytuowanie balkonu (nasłonecznienie, wysokie bądź niskie piętro);
• Powierzchnia użytkowa (wysokość, szerokość, długość);
• Rodzaj zadaszenia.
Istotną rolę odgrywają także warunki atmosferyczne. Nie wszędzie można umieścić delikatne meble bądź wrażliwe na opady deszczu i śniegu kwiaty.
Wszechobecne standardy w wyposażeniu balkonu
Od kilku lat najbardziej popularne elementy wyposażenia niemalże każdego balkonu to;
• Meble ogrodowe, czyli stół, krzesła oraz kanapy z wikliny;
• Bawełniane poduszki do siedzenia a także te ozdobne, pełniące funkcję typowo dekoracyjną;
• Zadaszenie balkonu z materiału, drewna bądź ekologicznego tworzywa;
• Dekoracyjne chodniki z wełnianymi elementami;
• Unikatowe, ażurowe ozdoby podobne do łapacza snu;
• Ozdobne doniczki różnej wielkości – stojące oraz wiszące, uzupełnione wiklinowymi stojakami;
• Huśtawki w różnych rozmiarach, wiszące oraz stojące;
• Ozdobne lampiony, latarnie LED.
Wybierając meble balkonowe nie musimy jednak ulegać modzie i decydować się na wiklinę. Ciekawym rozwiązaniem, wpisującym się w styl rustykalny, jest zestaw mebli ogrodowych z drewna. Raczej nieekologicznym wyborem są zestawy mebli z plastiku. Zastanówmy się również nad miejscem do relaksu. Może to być leżak bądź nowoczesna huśtawka. Wśród najnowszych modeli znajdą się zarówno przestronne, jak i te mniejsze, które będą pasować do kilkumetrowej powierzchni.
Fantazje podłogowe
Ciekawym wyborem jest sztuczna trawa. Znakomicie komponuje się z kwiatami i balkonowymi roślinami. Wprowadza także klimat prowincji i przywołuje wspomnienia sprzed lat. W zależności od jej struktury, może mieć zdrowotny wpływ na stopy. Jeżeli nie zadowala nas dotychczasowa podłoga bądź też uległa zniszczeniu pod wpływem wilgoci, to można zdecydować się na radykalna zmianę. Dostępne są podłogi z ceramiki, drewniane winylowe. W różnych kolorach i wzorach. Bardzo popularna, zwłaszcza w krajach basenu Morza Śródziemnego, jest podłoga inspirowana płytkami azulejos. To prawdziwa perełka wśród płytek.
Do odświeżenia balkonu służą także drewniane panele lub płytki. Ostatnio popularne są modele imitujące odsłonięte cegły. Uzyskamy w ten sposób przytulne, ale również nowoczesne wnętrze.
Na boczne ściany sprawdzą się ozdobne kratki, do których można przypiąć pnące kwiaty oraz małe obrazy. Wbrew pozorom obrazy nie są elementami dedykowanymi tylko i wyłącznie do ozdabiania wnętrza pokoi.
Nowoczesne i ekologiczne oświetlenie
Oświetlenie zewnętrzne to znakomity sposób na ożywienie balkonu, nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Współcześnie można wybierać spośród niezliczonej liczby źródeł światła. Oprócz ozdobnych żarówek, kinkietów, popularne są lampki na stół, podłogę oraz wielobarwne girlandy. Ciekawym rozwiązaniem są reflektory zewnętrzne LED. Najbardziej ekologiczne będzie z kolei oświetlenie solarne. Zgromadzi ono energię w ciągu dnia, aby później wykorzystać promienie słoneczne i, kiedy zapadnie noc uwolnić nagromadzoną energię, a w konsekwencji umożliwić użytkownikowi oszczędność. Takie rozwiązanie pozwala także zadbać o ochronę środowiska naturalnego.
Mini ogródki w miejskim zgiełku
Nawet najmniejszą powierzchnię balkonu można przystosować do roli przydomowego ogródka. Niezależnie od tego czy planujemy uprawę ziół, przypraw czy pomidorów, to przydatne będą boczne kratki i różnorodne doniczki. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu na uprawę roślin, to możemy zdecydować się na sztuczne kwiaty bądź dekoracyjny bluszcz. Efekt będzie równie estetyczny, a nakład pracy zredukowany do minimum.
Dekoracje i ich wpływ na finalny wygląd balkonu
Dla zwolenników stylu marynarskiego niezbędnym elementem będą poduszki w granatowe paski. W celu uzyskania efektu kwiatowego wnętrza, najlepsze będą kolorowe, wzorzyste poszewki. Co więcej, aby stworzyć przytulne miejsce na relaks pod koniec dnia, można zakupić dodatkowo poduszki podłogowe. Dostępne są w różnych rozmiarach oraz wzorach.
Na małych balkonach znakomicie się sprawdzą rozkładane krzesła oraz stół. Za ich pomocą powstanie kącik zarówno do wypoczynku, jak i na posiłek. Warto także wyposażyć balkon w skrzynię na wszystkie niezbędne drobiazgi. Zapewnimy sobie w ten sposób porządek i dodatkową przestrzeń.
Prostym pomysłem na dekorację balkonu jest także umieszczenie obrazów, listewek dekoracyjnych czy luster. Ciekawym rozwiązaniem jest również pomalowanie jednej ze ścian na kontrastujący kolor. Najlepsze są w szczególności ciepłe barwy. Taka zabawa kolorem ożywi każde pomieszczenie. Ponadto, nawet na zadaszonych balkonach malowanie sufitu jest bardzo atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.
Reasumując, decyzja jak urządzić balkon nie należy do najłatwiejszych. Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że początkowo możemy czuć się lekko zagubieni. Warto jednak być konsekwentnym w działaniu i stopniowo realizować swoją własną wizję. Warto pamiętać o zastosowaniu rozwiązań proekologicznych. Jeżeli tylko mamy możliwość, to poszukajmy produktów pochodzących z recyklingu. Plastikowe słoiki zastąpmy szklanymi, a sztuczne materiały tymi naturalnymi. Zadbajmy o dostępność roślin. Zainwestujmy także w odnawialne źródła energii. Najbardziej popularna będzie w tym przypadku energię solarna. Starajmy się także cieszyć nawet niewielką przestrzenią, jeżeli tylko pozwoli nam na to pogoda.