Jak ustawić piec na ekogroszek

Groszek to chętnie stosowany materiał opałowy przez właścicieli domów jedno i wielorodzinnych,  przeznaczony do specjalnych kotłów na ekogroszek. Chcąc cieszyć się wysoką wydajnością pracy urządzenia, trzeba wiedzieć, jak go prawidłowo ustawić. Pamiętajmy o tym, że nie istnieje jedna, uniwersalna zasada! Znane są jednak sprawdzone parametry i ustawienia kotła, które zapewniają bezproblemowe i wydajne działanie pieca. Warto więc się nimi kierować. Jak ustawić kocioł na ekogroszek? Co przyczynia się do zwiększenia i obniżenia jego wydajności? Jakie są najważniejsze parametry ustawienia pieca? Na te i inne pytania, odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego optymalne ustawienie pieca na ekogroszek jest aż tak ważne?

Wbrew pozorom inwestycja w wysokiej jakości piec nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy będzie on dobrze pełnił swoją funkcję. Nie mniej ważne jest jego prawidłowe ustawienie, na jakie się zdecydujemy. Dobrze zaprogramowany piec będzie pracował nie tylko wydajnie, ale też zaskoczy Cię wyjątkowo długą żywotnością. Stanie się narzędziem, dzięki któremu uzyskamy optymalną temperaturę we wnętrzu, dbając tym samym o komfort wszystkich domowników. Korzystanie z pieca, który działa bez zarzutu okazuje się czystą przyjemnością. Nie przysparza nam problemów i nerwów w codziennym użytkowaniu, ponadto przyczynia się do zaoszczędzenia czasu. Jeśli ustawienia są dobre, wówczas nie musisz zbyt często schodzić do piwnicy, aby monitorować działanie kotła. Wystarczy tylko raz na kilka dni uzupełnić ekogroszek w podajniku i sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. Prawda, że proste?

Zobacz też:  Jak urządzić balkon?

Jak ustawić, piec na ekogroszek? Od czego zacząć?

Przystępując do działania, na początku dowiedz się, co tak naprawdę wpływa na ustawienia pieca na ekogroszek?

  • model pieca– tak, to właśnie od wybranego rodzaju pieca, zależy w dużej mierze sposób ustawienia jego parametrów. Jeśli zainwestujesz w piec 5 klasy ze szczegółową specyfikacją od producenta, wówczas z łatwością dobierzesz optymalne parametry pracy urządzenia,
  • czyszczenie oraz regularna konserwacja– nie zapominaj, że każdy piec wymaga systematycznego czyszczenia. Oprócz tego równie istotne jest też czyszczenie przewodów kominowych! Te prace najlepiej jednak zlecić specjalistom, którzy wyczyszczą je w sposób bezpieczny i dokładny,
  • jakość ekogroszku– ustawienia pieca zależą też od jakości samego opału. Złej jakości ekogroszek może słabo się palić, bez względu na ustawienia kotła. Chcesz uniknąć spieków, dużej ilości popiołu i innych nieprzyjemności? Wybierz jak najlepszej jakości ekogroszek z certyfikatem.

Czy o czymś jeszcze trzeba pamiętać? Ważną kwestią jest też zadbanie o właściwe warunki przechowywania paliwo. Nie należy dopuszczać do przemoknięcia worków z ekogroszkiem. Mokry węgiel będzie gorzej się palił i nie uzyska optymalnej wydajności.

Główne ustawienia pieca na ekogroszek

Aby wybrać odpowiednie ustawienia pieca na ekogroszek, należy określić takie 3 główne parametry jak: czas podawania paliwa, długość przerw, moc pracy nadmuchu. Właśnie te trzy zmienne decydują o prawidłowej czy też wadliwej pracy urządzenia.

Przerwa podawania

To właśnie od tego parametru rozpoczynamy regulację urządzenia. Dzięki temu, z łatwością dostosujemy stosunek czasu przerwy do czasu podawania. A więc ile powinna wynosić przerwa podawania? Najczęściej jest to 40 sekund. Oczywiście, jedna sekunda w tył czy w przód nie sprawi praktycznie większej różnicy. Ustaw przerwę na 40 sekund, po czym sam ją zmodyfikuj, tak aby, dobrać optymalne dla siebie ustawienie. Specjalści twierdzą, że czas przerwy powinien wynosić 40 do 60 sekund w trakcie pracy, a w trybie podtrzymania – od 10 do 20 minut.

Zobacz też:  Jak odpowietrzyć kaloryfery?

Czas podawania

Początkowe ustawienia kotła wskazują konfigurację czasu podawania paliwa na 5 sekund. Miej jednak na uwadze, że ta wartość wpływa w dużym stopniu na wydajność pieca. Pomimo tego, iż bezpiecznym rozwiązaniem jest ustawienie właśnie na 5 sekund, to jednak warto dostosować ten czas do swoich możliwości. Zwiększenie częstotliwości podawania węgla oznacza wzrost mocy kotła oraz zużycia opału. Nie można o tym zapominać, ale nie należy też popadać ze skrajności w skrajność. Zmniejszenie omawianego parametru wbrew pozorom nie musi przynosić nam korzyści. Skrócenie czasu niekiedy powoduje utrudnione uzyskanie pożądanej temperatury i obniżenie mocy kotła.

Moc nadmuchu

Następnym parametrem jest moc nadmuchu. Co ciekawe, moc nadmuchu nie wpływa na moc pieca. Parametr ten okazuje się kluczowy dla wydajności spalania ekogroszku. Co jeśli ustawimy zbyt słabą moc nadmuchu? Wtedy nie dostarczymy właściwej ilości tlenu, co będzie wiązało się np. z niepełnym spalaniem opału. Mała moc nadmuchu przy wysokim czasie podawania może też przyczyniać się do przesypywania niedopalonego ekogroszku. A co w przypadku kiedy nadmuch będzie zbyt duży? Wtedy będziemy musieli liczyć się ze zwiększonym zużyciem paliwa. W tym wypadku ciepło ucieka wprost do komina dymowego. Ponadto zbyt wysoki nadmuch przyczynia się do tworzenia problematycznych spieków. Jak widać, zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka moc przynosi negatywne skutki. Obroty wentylatora powinny wynosić 40 proc., a jego wyprzedzenie i opóźnienie po 10 sekund.

Piec na ekogroszek – co podnosi, a co obniża jego wydajność?

Niestety, niektóre czynniki doprowadzają do obniżenia wydajności działania kotła. Na całe szczęście istnieją też te, działające na jej korzyść. Oto niektóre z nich:

Czynniki wpływające negatywnie na wydajność pieca to m.in.:

  • niskiej jakości opał,
  • stosowanie podróbek czy zamienników ekogroszku,
  • niewłaściwie dobrana moc grzania,
  • wyziębienie wnętrza w okresie zimowym,
  • złe ustawienie pieca,
  • mostki cieplne w domu,
  • brak uwzględnienia w pracy trybów letnich i zimowych.
Zobacz też:  Jak pozbyć się mrówek z domu? Sprawdzone metody!

Co zwiększa wydajność pieca na ekogroszek?

  • systematyczne czyszczenie kotła,
  • wysokiej jakości ekogroszek oraz nowoczesny piec 5 klasy z certyfikatem,
  • przestrzeganie zaleceń producenta pieca,
  • brak samowolnej modyfikacji kotła,
  • regularne przeglądy przewodów kominowych przez kominiarza,
  • dobre ustawienie mocy wentylatorów oraz działania podajnika,
  • wykorzystywanie jednego rodzaju paliwa.

Podsumowując, właściwe ustawienie kotła na ekogroszek jest kluczem do wydajnego spalania oraz oszczędności energetycznych. Stosując się do powyższych zaleceń z pewnością zapewnisz sobie bezproblemowe działanie pieca, skutecznie wszystkie pomieszczenia w domu.