Jak wybielać firanki?
Poszarzałe firanki nie wyglądają dobrze. Najprościej byłoby oczywiście kupić nowe, ale w pierwszej kolejności warto spróbować je wybielić we własnym zakresie. Jest wiele skutecznych sposobów na przywrócenie im pierwotnych walorów estetycznych. Białe firanki prezentują się bardzo efektownie w oknach, dlatego warto poznać metody na przeciwdziałanie ich żółknięciu. Wiele środków wybielających masz już w domu i są one w pełni naturalne. Wybielanie firan
Domowe sposoby na wybielanie firanek
Jest wiele naturalnych sposobów na wybielanie firanek. Warto je znać, bo wiele eko środków ma każdy z nas pod ręką w kuchni. Świetnym sposobem będzie zastosowanie soku z cytryny. Będziesz potrzebować dwóch cytryn, z których wyciśniesz sok. Następnie wlej do wiadra ciepłą wodę i dodaj do niej wyciśnięty sok cytrynowy. Kolejnym krokiem jest zanurzenie w powstałym roztworze poszarzałych, pożółkłych firanek. Powinny one znajdować się w wiadrze z sokiem cytrynowym przez kilka godzin. Jak doskonale wiesz, w soku znajduje się kwas, który działa rozjaśniająco. Możesz liczyć na to, że rozjaśni tkaninę i odświeży ją. Oczywiście po wyciągnięciu firanek z cytrynowego roztworu pamiętaj o ich dokładnym wypłukaniu w czystej wodzie. Zaleca się także wysuszyć firanki na powietrzu.
Do wybielenia firanek możesz użyć czegoś, co ma każdy w swojej kuchni. Mowa jest tutaj o soli kuchennej. Okazuje się, że ma szerokie zastosowanie. Nie jest to wyłącznie dobrze znana przyprawa. Posiada ona właściwości zarówno antybakteryjne, jak i wybielające. Możesz wobec tego użyć jej do wybielenia firanek i ich odświeżenia. Potrzebować będziesz szklanki soli i pięciu litrów wody. Wymieszaj te dwa składniki ze sobą, po czym mocz w powstałym roztworze swoje firanki przez kilka godzin. Zadaniem soli jest pozbycie się zabrudzeń z tkaniny i przywrócenie jej naturalnej bieli. Po kilku godzinach moczenia pozostaje już tylko dokładne wypłukanie firanek.
W jaki sposób wybielić firanki?
Do wybielenia firanek możesz zastosować sodę oczyszczoną. Możesz też połączyć ją z proszkiem do pieczenia. Okazuje się, że soda oczyszczona wyciąga z tkanin zabrudzenia. Dodatkowo delikatnie wybiela i zmiękcza. Możesz wobec tego liczyć na to, że firanki będą białe i jednocześnie przyjemne w dotyku. Nie musisz moczyć tkanin w roztworze wodnym z sodą. Warto jednak to zrobić w przypadku mocno poszarzałych lub pożółkłych firanek. Mocz je w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej – na litr wody przypada łyżka sody. Możesz śmiało trzymać firanki w takim roztworze przez całą noc.
Możesz włożyć firanki do pralki, po czym umieścić w szufladzie sodę oczyszczoną zamiast proszku do prania. Nie dodawaj jej zbyt wiele, bo soda ma tendencję do mocnego pienienia się. Wystarczająca będzie łyżka stołowa sody oczyszczonej. Możesz również wlać płyn do płukania i dodać trochę proszku do prania. Pamiętaj o tym, że za pierwszym razem nie zawsze uzyskasz pożądany efekt. Może być konieczne powtórzenie takiego prania z sodą oczyszczoną. Twoje firanki z pewnością będą o wiele jaśniejsze.
Metody wybielające firanki
Proszek do pieczenia jest czymś, co ma niemalże każdy, dlatego warto go wykorzystać do czegoś więcej niż tylko do pieczenia. Za jego pomocą wybielisz firanki. Umieść je w pralce, po czym wsyp do szuflady na proszek całą torebkę proszku do pieczenia. Następnie nastaw pranie, tak jak robisz to zawsze. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt, w pierwszej kolejności namocz firanki w wodzie z proszkiem do pieczenia. Potrzebujesz do tego pięciu litrów wody i opakowania proszku do pieczenia. Moczenie nie musi trwać długo. Wystarczające będzie pół godziny. Następnie umieść firany w pralce i wypierz z dodatkiem proszku do pieczenia (tak jak zostało to opisane powyżej).
Ocet to popularny środek czystości w domu, szczególnie u osób stawiających na ekologię. Możesz zastosować go na wiele sposobów, między innymi do wybielenia firanek. Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Ocet jest bardzo tani i powszechnie dostępny. Nie musisz przejmować się tym, że Twoje firanki przesiąkną jego mocnym zapachem. Nic takiego się nie stanie. Ocet szybko wietrzeje. Ma on działanie rozjaśniające. Bez trudu poradzi sobie z plamami na tkaninach i dodatkowo je zmiękczy. Warto spróbować, bo efekty są świetne. Zrób klasyczne pranie z dodatkiem octu. Wlej do komory na płyn pół szklanki octu. Warto także dodać taką samą ilość płynu do bębna z firankami. Jeśli masz więcej czasu, to możesz oczywiście namoczyć firanki w roztworze octowym. Na dziesięć litrów wody przypada szklanka octu.
Czym wybielić firany?
Do wybielenia firan możesz posłużyć się aspiryną, czyli dobrze znanym środkiem przeciwbólowym. Bardzo często znajduje się w domowej apteczce. Aspiryna jest dostępna zarówno w aptece, jak i markecie. Trzeba rozpuścić pięć tabletek w miejsce z ciepłą wodą. W takim roztworze moczy się firanki przez kilkanaście minut, po czym pierze się je.
Niektórzy do wybielania firanek stosują skorupki jaj. Metoda ta była stosowana od wieków przez kobiety. Kiedyś nie było proszków do prania. Używano innych sposobów na białe tekstylia. Warto spróbować ze skorupkami jaj, które wybielają i jednocześnie przeciwdziałają żółknięciu tkanin. Dzieje się tak z powodu sporej zawartości w skorupkach wapnia, cynku, fluoru i krzemu. Bardzo ważne jest to, aby skorupki były czyste i suche. Włóż je do lnianego woreczka i szczelnie go zamknij. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie woreczka w bębnie pralki, czyli wraz z firankami. Ubierz je z dodatkiem proszku do prania białych tkanin.
Jeśli masz amoniak, możesz użyć go do wybielenia firanek. Nie będziesz potrzebować go wiele. Już jedna łyżeczka na litr wody będzie wystarczająca do tego, aby rozjaśnić tkaniny. Zrób roztwór w odpowiedniej proporcji, po czym włóż do niego firanki i namaczaj. Na koniec wypierz je w pralce, tak jak zazwyczaj to robisz. Możesz też użyć do wybielenia firanek boraksu. Jest to bardzo popularny środek do sprzątania. Namaczaj firanki w roztworze zrobionym z łyżki boraksu i czterech litrów wody. Potem wypierz firanki.
Podsumowując, do wybielania firanek możesz zastosować:
- ocet,
- sól kuchenna,
- sok z cytryny,
- soda oczyszczona,
- aspiryna,
- płyn do naczyń,
- amoniak,
- proszek do pieczenia,
- skorupki jajek,
- boraks.