Jak wyczyścić zmywarkę?

Jak wyczyścić zmywarkę

Dla wielu osób posiadanie zmywarki to nie lada ułatwienie. Niestety większość tych, którzy wyposażyli się w tego typu sprzęt ma problem z zachowaniem odpowiedniej czystości zmywarki. Jak się bowiem okazuje w praktyce, nie każdy chce sięgać po specjalistyczne, niekoniecznie zdrowe dla naszego zdrowia chemiczne preparaty do czyszczenia zmywarki, które dostępne są w większości marketów. Co więc w takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej? Jakie są sprawdzone sposoby na szybkie wyczyszczenie zmywarki? Z jakich tricków korzysta większość pań domu? Na te oraz na wiele więcej pytań związanych z czyszczeniem zmywarki zainteresowani znajdą odpowiedzi poniżej.

Kapsułka do mycia nie tylko do naczyń!

Jednym chyba z najpowszechniejszych sposobów, by utrzymać naszą zmywarkę w czystości jest użycie standardowej tabletki do zmywania, jednak bez zapełniania sprzętu naczyniami. U wielu osób sprawdza się system, w którym kładą taką tabletkę np. na dnie zmywarki i ustawiają program na najwyższą temperaturę. Dobre jakościowo tabletki z pewnością powinny poradzić sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami znajdującymi się w zakamarkach zmywarki. Warto pamiętać, że takie czyszczenie należy powtarzać około co trzy, cztery tygodnie. Jeżeli nasza zmywarka miała za sobą czyszczenie naprawdę tłustych i mocno zabrudzonych talerzy, czy też garnków, warto takie “puste” mycie z tabletką na dnie ustawić od razu, by nie dopuścić do osadzenia się brudu w wielu niedostępnych dla oka miejscach.

Niezawodny ocet

Od lat nasze babcie i prababcie powtarzały nam, że najlepszym, prostym, skutecznych i niedrogim środkiem do czyszczenia, który praktycznie jest zawsze w każdym domu jest ocet. Ci, którzy starają się postawić na ekologiczne, naturalne sposoby czyszczenia w domu, z pewnością powinni sięgnąć po ocet także w przypadku efektownego wyczyszczenia zmywarki. Jak to zrobić? Są osoby, które przygotowują ciepłą wodę z kilkoma łyżkami octu i takim roztworem samodzielnie przy pomocy szmatki czyszczą wnętrze zmywarki. Jeżeli jednak chce się oszczędzić czas i mieć pewność, że wszystkie miejsca będą czyste – warto ustawić na dnie naszego sprzętu z miseczką, w której będzie znajdował się ocet (około 3/4 szklanki). Następnie jak w poprzednim przypadku, należy ustawić program myjący z najwyższą temperaturą. Gorąca woda i ocet w tym przypadku zdziałają cuda, co od razu dostrzeżemy gołym okiem. Ocet w tym przypadku doskonale powinien sobie poradzić między innymi:

  • z zaschniętym tłuszczem,
  • z resztkami jedzenia,
  • z brzydkim zapachem,
  • z zaciekami na bocznych ścianach zmywarki.
Zobacz też:  Jak usunąć kamień z czajnika?

Soda oczyszczona – naturalny środek czyszczący, który nie niszczy sprzętu

Podobnie, jak w przypadku octu, warto sięgnąć również po sodę oczyszczoną. Jak się okazuje bowiem, ona również doskonale poradzi sobie z wyczyszczeniem naszego sprzętu nie zagrażając przy tym naszemu bezpieczeństwu. Jeżeli chodzi o sodę oczyszczoną, to postępuje dokładnie tak samo, jak w przypadku czyszczenia zmywarki za pomocą octu. Wystarczy nasypać na dno naszego sprzętu trzy lub cztery duże łyżki sody oczyszczonej i ustawić program, w którym to mycie odbywa się w największej temperaturze. Taki sposób z pewnością nie uszkodzi naszego sprzętu, a my nie musimy obawiać się wstawić naczyń do zmywarki. Taki naturalny, ekologiczny środek czyszczący nie tylko zniweluje brud wewnątrz zmywarki, ale również pozostawi ją odświeżoną i pachnącą.

Połówka cytryny – czy to naprawdę działa?

Osoby, które jak ognia unikają wszelkiej chemii w swoich domach już kilkanaście lat temu odkryli, że w przypadku czyszczenia zmywarki świetnie może sprawdzić się cytryna. W jaki sposób wyczyści nam ona zmywarkę? Najlepiej włożyć połówkę cytryny do koszyczka (do którego zazwyczaj trafiają sztućce) i ustawić zmywanie, jednak niekoniecznie musi być to program z najwyższą temperaturą. W wielu przypadkach domownicy ustawiają program ekologiczny (np. 45 stopni) i on również doskonale się sprawdzi, gdy chcemy odświeżyć wnętrze naszego sprzętu. Bardzo często z tego sposobu korzystają osoby, które chcą np. zniwelować brzydki zapach, który pojawił się po poprzednim myciu lub w przypadku, gdy sprzęt nie był przez dłuższy czas użytkowany (np. gdy domownicy wybrali się na wakacje lub do rodziny).

Kwasek cytrynowy – czy można go zastosować również podczas czyszczenia naczyń?

Coraz więcej użytkowników zmywarek szuka sposobu na to, by dbać o swój sprzęt podczas codziennego mycia w nim naczyń. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest to, by od czasu do czasu podczas mycia naczyń do miejsca, do którego wkładamy tabletkę, dołożyć również przynajmniej pół małej paczki kwasku cytrynowego. Co daje taka kombinacja? Za sprawą tabletki naczynia w zmywarce będą dobrze umyte, a kwasek cytrynowy zadba o wnętrze sprzętu i pozostawi w nim świeży zapach. Wszelkie elementy w zmywarce również będą doczyszczone. Stosując tego typu trik, warto jednak pamiętać, by podczas takiego mycia, w zmywarce nie było żadnych naczyń z wzorami, czy też złotymi lub srebrnymi lamówkami. Podobnie, nie powinno być wówczas garnków oraz sztućców z metalowymi dodatkami. Dlaczego? Kwasek cytrynowy skutecznie działa na rozmaite zanieczyszczenia i brzydki zapach, jednak może również uszkodzić nasze eleganckie, efektowne naczynia.

Zobacz też:  Jak urządzić balkon?

Ekologiczne środki dostępne w specjalnych sklepach – czy to aby na pewno dobre rozwiązanie?

W wielu miejscach pojawiają się już ekologiczne środki do czyszczenia zmywarek. Trzeba przyznać, że coraz częściej skład tego typu preparatów jest naprawdę zaskakująco dobry. Niekiedy jednak użycie wiąże się z tym, iż samodzielnie przez kilkanaście minut trzeba czyścić wnętrze zmywarki przy pomocy gąbki. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się do zmywarek, które naprawdę przez wiele tygodni (a nawet miesięcy) nie były czyszczone i należy w nich każdy zakamarek solidnie wyczyścić. Mnóstwo tego typu środków ma w składnie np. sodę oczyszczoną, więc nie trzeba się obawiać tego, że takie mycie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak dokładnie czytać etykiety i wybierać środki, które są ekologiczne, naturalne i mają prosty skład. Jak się bowiem okazuje w praktyce, jest kilka rzeczy, które zazwyczaj posiadamy w naszym domu i one też doskonale poradzą sobie z wyczyszczeniem naszego sprzętu na błysk.