Jak zasadzić awokado?
Awokado kojarzy nam się przede wszystkim z pysznymi owocami, które wykorzystuje się na kanapki, jak i również do przygotowania pasty z różnymi dodatkami. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że można samodzielnie wyhodować drzewko awokado. Jednak na początku należy być świadomym tego, że konieczna jest duża dawka cierpliwości. Przekonaj się o tym, jak zasadzić awokado, a następnie, w jaki sposób należy dbać o tą egzotyczną roślinę.
Awokado – co to jest?
Zanim jednak dowiemy się, jak zasadzić awokado w doniczce, warto wcześniej przybliżyć, z jaką rośliną mamy do czynienia. Awokado właściwe (Persea amerciana) określane jest również mianem smaczliwki wdzięcznej. Jest to gatunek drzewa, który zalicza się do rodziny wawrzynowatych. Co ciekawe, roślina ta już była nie tylko znana, ale również wykorzystywana ponad 7 tys. lat przed naszą erą. To wiecznie zielone drzewo dorasta nawet do 24 metrów wysokości. Ojczyzną awokado jest Meksyk, jednak obecnie ten gatunek w warunkach naturalnych można spotkać na terenie obydwóch Ameryk.
Oczywiście największą uwagę skupiamy na owocach, które poprawnie są określane jako gruszki awokado. Rzeczywiście owoce awokado swoim kształtem przypominają gruszki, które początkowo są zielone, a następnie dojrzewając stają się brązowe lub fioletowe. Owoc wyróżnia się tym, że w środku znajduje się bardzo duża pestka, która jest niejadalna. Awokado jest chętnie wykorzystywane w kuchni, nie tylko ze względu na swój specyficzny ale jednocześnie ciekawy posmak. Ze względu na roślinne tłuszcze nienasycone, miąższ z awokado jest w stanie zastąpić z powodzeniem tradycyjne masło. Tym samym stanowiąc zdrowszą alternatywę dla osób chorujących m.in. na nadciśnienie lub miażdżycę.
Jak posadzić awokado?
Jeżeli chcemy uprawiać awokado we własnym domu, to możemy je posadzić już od pestki, którą zdobędziemy z dojrzałego owocu. Jest to roślina bardzo tolerancyjna, a także nie ma specjalnych wymagań uprawowych. Należy jednak początkowo uzbroić się w bardzo dużo cierpliwości, ponieważ przez długi czas mamy wrażenie, że nie zachodzi żaden proces rozwoju nasiona.
Zobacz, jak w kilku prostych krokach posadzić awokado w domu:
- Przygotowanie pestki – pierwszym krokiem w samodzielnym sadzeniu awokado jest odpowiednie przygotowanie pestki. W tym celu konieczne jest dokładne obranie owocu i oddzielenie miąższu od nasiona. Jest to dobry moment na to, aby pozostawić pestkę na kilka dni, aby przeschła. Niektórzy po tym czasie jeszcze namaczają pestkę, aby łatwiej było jej wypuścić korzeń w późniejszym etapie.
- Ustawienie pestki w słoiku z wodą – gdy już mamy tak przygotowaną pestkę, kolejnym krokiem będzie odpowiednie ustawienie nasiona w słoiku z wodą. Tutaj konieczne będzie wbicie w pestkę trzech długich wykałaczek, które wykorzystujemy do robienia szaszłyków. Należy dokonać tego mniej więcej w połowie wysokości pestki, tak, aby wbijać wykałaczki pod kątem prostym. W ten sposób będziemy mogli umieścić pestkę w słoiku, opierając o jego rant wystające wykałaczki. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że pestka całkowicie nam się zanurzy w wodzie, co jest efektem niepożądanym. Gdy już mamy tak umieszczoną pestkę, następnie dolewamy do słoika wody na taką wysokość, aby zanurzyć jedynie ok. 2-3 cm. dolnej części nasiona.
- Oczekiwanie na pierwsze korzenie – ten etap jest najdłuższy, ponieważ trwa od 6 do nawet 8 tygodni. To jednak wcale nie oznacza, że musimy pozostawić pestkę samą sobie. Ważne jest to, aby w tym czasie regularnie zmieniać wodę co kilka dni. Dzięki temu, będziemy mogli się doczekać w końcu kiełkującego korzonka. Nie możemy dopuścić, aby woda stała się mętna, ponieważ to będzie oznaczało rozwój bakterii oraz pleśni, co oczywiście wpłynie na chorobę lub zgnicie pestki.
- Przesadzanie ukorzenionej pestki do doniczki – gdy już w końcu doczekamy się wykiełkowanej pestki, wtedy będziemy mogli ją przesadzić do doniczki. Niektórzy jeszcze z tym etapem czekają, aż pestka wypuści więcej korzonków lub nawet wyrośnie pęd z pierwszymi listkami. Tak naprawdę przesadzenie pestki gdy tylko pojawi się już pierwszy korzonek, przyspieszy rozwój rośliny.
Jaką wybrać ziemię dla awokado?
Wiemy doskonale już, że awokado jako roślina egzotyczna, nie ma zbyt wielkich wymagań uprawowych. Jeżeli jednak będzie nam zależeć na prawidłowym i szybkim rozwoju ozdobnego drzewka, to faktycznie warto zapewnić roślinie jak najlepsze warunki. Teoretycznie awokado dobrze sobie poradzi w doniczce wypełnionej uniwersalną ziemią do kwiatów.
Jednak roślina będzie jeszcze lepiej rosła, jeżeli umieścimy ją w specjalnej ziemi dedykowanej palmom. Najczęściej takie gotowe mieszanki są już dostępne w sklepach. Jeżeli nie mamy możliwości zakupu gotowej ziemi dla roślin egzotycznych, wystarczy zrobić specjalną mieszankę. W tym celu łączymy ziemię do kwiatów z torfem, piaskiem oraz keramzytem. W ten sposób stworzymy naszej roślinie nie tylko odżywczą glebę, ale również przepuszczalną.
Uprawa i pielęgnacja domowego awokado
Gdy już tylko przesadzimy awokado do ziemi, zauważymy zdecydowanie szybszy wzrost tej rośliny. Musimy pamiętać o tym, że awokado jest ciepłolubne, więc najlepiej czuje się w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Dlatego właśnie awokado nie powinno być przelewane. Z drugiej strony awokado potrzebuje dość wysokiej wilgotności powietrza. Zatem dobrze sprawdzi się w tym przypadku regularne zraszanie lub też nalewanie wody do spodka pod donicą.
Powinniśmy pamiętać również o regularnym przesadzaniu awokado. Z reguły przesadzanie do większej donicy powinno wystarczyć w odstępie dwóch lub trzech lat. Jednak najlepszym sposobem jest obserwowanie rośliny, ponieważ początkowo bardzo mocno rozrastają się jej korzenie, które szybko przestają się mieścić w zbyt małych doniczkach. Roślina jest uznawana za doskonały okaz ozdobny. Co ciekawe, można z powodzeniem wystawiać latem awokado na taras lub do ogrodu. W takiej sytuacji musimy być bardziej czujni, ponieważ roślina na zewnątrz częściej staje się obiektem szkodników, szczególnie mszyc.