Jakie kolory pasują do beżu?

Jakie kolory pasują do beżu?

Kolor beżowy to jedna z najbardziej neutralnych barw, która umożliwia stworzenie unikatowych kompozycji kolorystycznych. Niezależnie czy mówimy o wystroju wnętrz, czy też o stylizacji i modnym zestawieniu ubrań, to beżowy kolor jest znakomitym impulsem do kreacji wymarzonego zestawu. Należy jednak zawsze pamiętać o wyborze motywu przewodniego, który będzie miał wpływ na to, jakie elementy zostaną dopasowane do wiodącego koloru. W zależności od indywidualnych preferencji powstają czasami zaskakujące połączenia. Na końcowy efekt ma także wpływ jaki sprzęt jest w kolorze beżowym. Czy mamy na myśli sofę, wykładzinę, meble, a może elementy dekoracyjne takie jak zasłony bądź obicie łóżka?

Subtelne zestawienia o beżowej kolorystyce

 Dla zwolenników klasyki, antyków i kwiatowych stylizacji, najlepszym rozwiązaniem będzie uzupełnienie beżu delikatnymi odcieniami różu, błękitu oraz zieleni. Niezbędne również będę elementy w kolorze ecru. W ten sposób stworzymy wystrój przenoszący nas w podróż w czasie, do II połowy XIX wieku. Takie kompozycje idealnie sprawdzą się w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Nadają się także do kobiecych saloników i rustykalnych kuchni.

Kontrastujące kompozycje z beżem w roli głównej 

 Jeżeli lubimy eksperymentować i unowocześniać wnętrza, to delikatny kolor beżowy zestawmy z kontrastującymi oraz wyrazistymi barwami takimi jak: granat lub głęboka zieleń albo brąz i ciemny odcień żółtego. Będzie to bez wątpienia stylizacja bardziej męska, pasująca do kawalerek, gabinetów oraz chłopięcych pokoi. Czasami warto zdecydować się na przełamanie mocnych kolorów delikatnym beżem.

Wymarzony salon współczesnego domatora 

Niezależnie od upodobań i wieku użytkownika, kolor beżowy może królować w każdym pokoju gościnnym. Jeżeli zdecydujemy się na sofę w takiej barwie, to dobierzmy do niej meble mahoniowe lub kasztanowe. Na podłodze najlepiej połóżmy ciemniejszą wykładzinę bądź dywan. Ciekawym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem będzie modny wzór w panterkę. Pasuje kolorystycznie i wnosi powiew fantazji, niczym z afrykańskiego safari. W zależności od preferencji możemy także dobrać podobne zasłony oraz poszewki na ozdobne poduszki. Wśród detali ciekawym pomysłem jest beżowy wazon z malowanymi kwiatami.

Zobacz też:  Jak wybielać firanki?

Otulająca sypiania pełna marzeń sennych 

W przypadku pomieszczeń dedykowanych do wypoczynku kolor beżowy najlepiej sprawdzi się jako:

• Obicie łóżka i dekoracyjna kapa;

• Zasłony i poszewki na małe poduszki;

• Dywaniki w różnych rozmiarach i wzorach;

• Toaletka, szafki nocne i zabudowa szafy wnękowej.

W zależności od płci użytkownika danego pomieszczenia uzupełniającymi barwami dla beżu będą subtelne róże i błękity albo wręcz przeciwnie ciepłe brązy i intensywne zielenie. Kolor beżowy może posłużyć również jako barwa rolet bądź lamp. Niezależnie czy są to lampy stołowe, czy też wiszące żyrandole. Beżowe abażury od wielu lat nie wychodzą z mody. W przypadku, gdy chcemy unowocześnić wnętrze, możemy dodać elementy z innego materiału bądź naszyć ozdobne fragmenty muślinu i koraliki.

Nowoczesna kuchnia i jej cechy charakterystyczne 

Beżowy to dominujący kolor kuchennych szafek w mniejszych mieszkaniach oraz w przestronnych domach. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na kuchnię w kolorze białym bądź nawet czerwonym, to elementy beżowe możemy wpleść w postaci dekoracyjnych podkładek albo ozdobnych pudełeczek na różnorodne przyprawy tudzież drobiazgi. Beż będzie też idealnym kolorem dla płytek naściennych oraz podłogowych. Zwłaszcza jeżeli pojawią się na nim kuchenne elementy takie jak na przykład winogrona, wiśnie czy kwiaty. Kolor beżowy można także zastosować jako: obicie blatu stołu, obrus, poduszki na drewniane krzesła bądź zwiewną firankę. Pamiętajmy także o beżowych zestawach kawowych oraz herbacianych i niezbędnych w każdej kuchni kubkach, talerzach, wazach oraz misach.

Praktyczny przedpokój 

Nie unikniemy barwy beżowej w przedpokoju, niezależnie od jego powierzchni i usytuowania. Nawet jeżeli jest to niewielki ganek, to beż może być zestawiony na przykład z brązowymi płytkami. Wówczas znakomicie się sprawdzić jako podstawowy kolor wieszaka bądź ozdobnej skrzyni na drobiazgi czy obuwie. W przypadku wewnętrznych przedpokoi, kolor beżowy jest niezwykle popularny jako kolor paneli oraz szaf wnękowych. Ciekawym rozwiązaniem jest dopasowanie kontrastujących elementów w ciemnobrązowej lub czarnej barwie. Mogą to być klamki, gałki bądź ozdobne listewki. Znajdzie się także miejsce na wyrazisty zegar oraz przestronne lustro z kontrastującą obudową i dekoracjami.

Zobacz też:  Jak wykręcić urwaną śrubę?

Letni ogród pełne barw

Popularny, ciepły kolor beżowy jest również idealny do wystroju powierzchni balkonowych oraz ogrodowych. Sprawdzi się w następujących rolach:

• Poduszki na meble ogrodowe takie jak krzesła oraz kanapy z wikliny;

• Zadaszenie tarasu bądź balkonu;

• Dekoracyjny chodnik z wełnianymi elementami;

• Fantazyjne ażurowe ozdoby na wzór łapacza snu, ozdobne doniczki o różnej wielkości – stojące oraz wiszące, uzupełnione wiklinowymi stojakami.

W przypadku balkonów najlepiej beż zestawić z kontrastującą barwą czarną. Ciepło beżu sprawi, że obudowa będzie bardziej ożywiona i lepiej pasująca do ciepłych miesięcy oraz kolorowych kwiatów. Jeżeli bezwzględnie unikamy czarnej barwy, to koniecznie zdecydujmy się na meble w kolorze brązowym względnie białym. Beżowy jest również popularną barwą paneli podłogowych.

Reasumując, kolor beżowy to barwa, która znakomicie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Niezależnie czy styl przewodni to skandynawski, marynarski, klasyczny, śródziemnomorski czy rustykalny. Pasuje do miejsc nowoczesnych oraz tradycyjnych. W zasadzie nie przekreśla możliwości kompozycji z żadną inną barwą. Można jedynie unikać zestawienia jej z kolorem pomarańczowym albo odblaskowym różem czy żółcią. Nie sprawdzi się także z tęczowymi kompozycjami bądź wzorem w grochy i kratkę. Beżowy będzie także nieodzownym elementem garderoby. Niezależnie od pory roku i wieku użytkownika, niemalże w każdej szafie znajdą się beżowe parasolki, buty bądź płaszcze.