Jakie kwiaty na balkonie?

jakie kwiaty na balkonie

Wiosenne oraz letnie miesiące zazwyczaj kojarzą się nam z dobrą pogodą i większą liczbą słonecznych dni. W konsekwencji częściej wypoczywamy na balkonie tudzież tarasie. Oprócz odpowiednich mebli, nieodzownym elementem wyposażenia tej zewnętrznej przestrzeni są kwiaty. Niezależnie od wielkości balkonu, nawet najmniejszy skrawek powierzchni można ożywić różnobarwnymi, pachnącymi roślinami oraz kwiatami. Pozwoli to na kompleksowe korzystanie z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu. Poniżej zaprezentowano zestawienie najlepszych kwiatów balkonowych.

Porady dla początkujących amatorów balkonowych kwiatów

Zakup wszelkiego rodzaju roślin na balkon powinno być poprzedzone skrupulatną analizą leksykonów przyrodniczych i poradników dla początkującego ogrodnika. Można także skorzystać z porady profesjonalistów w sklepie ogrodniczym. Przede wszystkim na początku nie można kierować się tylko kolorem i wyglądem zewnętrznym kwiatu. Zakupu należy dokonać ostrożnie oraz zawsze dopasować rośliny do obowiązujących w danej szerokości geograficznej warunków atmosferycznych.

Najważniejsze elementy wpływające na zakup kwiatów na balkon:

• Średnia dobowa temperatura;

• Ilość dni słonecznych w miesiącu;

• Długość dnia (od wschodu do zachodu słońca).

Bezpośredni wpływ na wybór roślin mają także warunki związane z powierzchnią użytkową jaką mamy do dyspozycji, czyli z balkonem. Są to przede wszystkim:

• Nasłonecznienie balkonu (z której strony jest usytuowany – wschodniej czy zachodniej);

• Zadaszenie;

• Obudowa balustrady.

Ostatecznie na decyzję jakie rośliny na balkon, zależą od indywidualnych predyspozycji oraz preferencji.

Kluczowe są w tym przypadku:

• Ile czasu możemy poświęcić na troskę o kwiaty;

• Jak często możemy je podlewać;

• Czy jesteśmy w stanie na bieżąco je przycinać, nawozić;

Zobacz też:  Filodendron - pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby

• Czy mamy w domu zwierzęta.

Kwintesencja letnich kwiatów

Petunie oraz ich ogrodowa odmiana – surfinia, wyróżniają się dłuższymi pędami, na których skupiają się gęsto zachwycające kwiaty. Petunie bez wątpienia wprowadzą na każdy balkon prawdziwą feerię barw. Są dość wymagające i lubią słoneczne oraz ciepłe balkony. Najlepiej gdy światło jest jeszcze rozproszone. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar cienia ma na te kwiaty destrukcyjny wpływ. Może doprowadzić bowiem do opóźnienia kwitnienia nawet o miesiąc. Ponadto, odmiany petunii mają bardzo delikatne kwiaty i trzeba je chronić przed mocnym wiatrem. Jej dzwonkowate kwiaty będą idealnym wyborem, jeśli mamy balkon usytuowany na słoneczną stronę. Oprócz niezbędnej pielęgnacji, zarówno petunia jak i surfinia wymagają systematycznego podlewania i należytej staranności przy pielęgnacji. Jeśli chcemy na naszym balkonie uzyskać bujne kwiaty, to najlepsze będą surfinie, dzięki zwisającym gałązkom. Jeśli jednak oczekujemy bardziej subtelnych kwiatów, to petunie (które mają mniej gałązek, ale są zjawiskowo piękne i kolorowe) będą idealne.

Pnącze pełne tajemnic

Roślina pnącą także idealnie sprawdzi się na balkonie. Przed zakupem należy wspomnieć, że ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

• Łatwość uprawy i bezproblemowy wzrost;

• Niskie zapotrzebowanie na nasłonecznienie, aczkolwiek potrzebują światła.

Bluszcz preferuje wilgotność powietrza na poziomie 40-60%, a w suchych warunkach jest konieczne regularne spryskiwanie liści. Dlatego też ważna jest systematyczna kontrola. Bluszcz, chociaż nie posiada kwiatów, to jest idealną rośliną do małych, słabo oświetlonych przestrzeni. Do swojego wzrostu nie wymaga zbyt dużego nawadniania. Podlewamy, gdy podłoże jest już prawie suche. Bluszcz preferuje wodę deszczową od każdego innego nawadniania. Ponadto, buszcz idealnie sprawdzi się na balkonie także ze względu na fakt, iż nie musimy go zabierać do środka w okresie jesienno-zimowym. Nie tylko bez problemu zniesie niskie temperatury, ale nawet zimą zachowa charakterystyczną zieloną barwę, która ożywi każdy balkon.

Zobacz też:  Jak zasadzić awokado?

Pelargonia pachnąca i jej zalety

Oprócz przepięknych, drobnych kwiatuszków i walorów estetycznych, geranium jest odporną rośliną, która dobrze rozwija się w pełnym słońcu. Przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać z roku na rok. Jego najważniejsze potrzeby to latem: duża liczba godzin słonecznych i nieustanne podlewanie. Jeśli chcemy pobudzić ich kwitnienie, to nie zaszkodzi wspomóc je nawozem kwitnącym.

Przedstawiciel rodziny astrowatych

Aksamitka to kwiaty piękny, kolorowy, a jednocześnie skromny i popularny. Są one odporne na szkodniki i choroby. Poza tym cechują się przyjemnym zapachem i kolorem. Wnoszą wiele radości na wszystkie balkony, niezależnie od ich usytuowania. Aksamitki są nieodzownym towarzyszem popołudniowej herbatki na balkonie. Dominujące są barwy: pomarańczowa, żółta lub pstrokata W rezultacie doskonale nadaje się do stworzenia ciepłej dekoracji. Ponadto, jej kwitnienie jest permanentne i długie. Trwa aż do września. Jeśli na balkonie mamy także różę mini lub różę syryjską, to aksamitka świetnie sprawdzi się w walce z niektórymi szkodnikami najczęściej występującymi w tego typu roślinach (np. mszycami).

Podwójne zalety roślin balkonowych 

Rośliny aromatyczne, mimo że nie mają różnobarwnych kwiatów, to są idealnym wyborem, jeśli chcemy cieszyć się unikatowymi aromatami, a jednocześnie posiadać doskonałe źródło do wzbogacania naszych potraw. Także wymagają troski, odpowiedniego nasłonecznienia i nawodnienia.

Permanentne kwiaty idealne na zimę 

Różnokolorowe barwy i wieczną radość wprowadzają bratki. Są to niewielkie kwiaty, które znakomicie sprawdzą się o każdej porze roku. Przede wszystkim są odporne na niskie temperatury i brak słońca. Ich feeria barw sprawi, że nawet w jesienne, ciemne popołudnia można spędzić w otoczeniu wprowadzającym dobry nastrój.

Reasumując, przy odrobinie skupienia i analizy, można bez problemu wybrać kwiaty, które doskonale sprawdzą się na balkonie, niezależnie czy mieszkamy na północy, czy też na południu Polski. O każdej porze dnia i roku będziemy mogli cieszyć się aromatem, zapachem i kolorem zjawiskowych kwiatów. Wystarczy tylko odrobina troski.