Niedziele handlowe

W dzisiejszych czasach prowadzimy w większości przypadków konsumencki styl życia. Zarabiamy po to, aby wydawać, móc cieszyć się różnymi dobrami. Jednak praca wypełnia nam sporą część czasu. Nic więc dziwnego, że bardzo dużą popularnością cieszą się niedziele handlowe. Pomimo tego, że w ciągu całego roku jest ich mało, niektóre sklepy, spełniając właściwe wymogi, mogą pozostać otwarte. Poznajmy wszystkie kluczowe informacje dotyczące tego zagadnienia.

Niedziele Handlowe 2024

Miesiąc Data niedzieli handlowej
Niedziela Handlowa w Styczniu 28 stycznia
Niedziela Handlowa w Marcu 24 marca
Niedziela Handlowa w Kwietniu 28 kwietnia
Niedziela Handlowa w Czerwcu 30 czerwca
Niedziela Handlowa w Sierpniu 25 sierpnia
Niedziele Handlowe w Grudniu 15 grudnia, 22 grudnia

Niedziela handlowa- najważniejsze uregulowania prawne

Chcąc zacząć przeanalizować od samego początku zagadnienie zakazu handlu w niedzielę, należy rozpocząć od przepisów prawa, które wprowadzają takie uregulowania w życie. 1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa, które ogranicza handel w niedziele. W ramach stosownie tych przepisów prawa, należy wnioskować, że w niedzielę oraz święta w placówkach handlowych zakazany jest handel, a także wykonywanie czynności związanych z handlem. Nie można także powierzać pracownikowi lub innym osobom zatrudnionym wykonania pracy w handlu. Mając na uwadze święta, w których obowiązuje zakaz handlu, ustawodawca wskazuje:

  • 1 stycznia,
  • 6 stycznia,
  • Pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • Drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 maja,
  • 3 maja,
  • Pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • Boże Ciało,
  • 15 sierpnia,
  • 1 listopada,
  • 11 listopada,
  • 25 grudnia,
  • 26 grudnia

To wszystkie święta w kalendarzu, w których galerie handlowe, centra, sklepy, są zamknięte. Nowela przepisów dotycząca zakazu handlu w niedzielę wciąż się rozwija. 5 grudnia 2023 roku w życie weszła ustawa w dnia 29 listopada 2023 roku o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. W praktyce oznacza to, że niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia wypada 24 grudnia, wówczas zakaz handlu nie będzie obowiązywał przez dwie poprzednie niedzielę pod rząd. Wskazano także, że jeśli 24 grudnia wypada w niedzielę, także obowiązuję zakaz handlu.

Kto kontroluje przedsiębiorców, czy stosują powyższe, obecnie obowiązujące uregulowania prawne? Taką funkcję przypisano Państwowej Inspekcji Pracy.

Warto wyjaśnić także pojęcia, jakie używane są w przepisach prawa dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Za placówkę handlową uznaję się obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem. Są to więc przede wszystkim: sklepy, stoiska, hurtownie, składy węgla, składy materiałów budowlanych, domy towarowe, domy wysyłkowe, czy biura zbytu.

Na szczególną uwagę zasługuje także wyjaśnienie czym jest handel. Jest to proces sprzedażowy, który polega na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne. Czym w takim razie charakteryzuję się wykonywanie czynności związanych z handlem? Najogólniej można wskazać, że jest to wykonywanie w placówce handlowej czynności bezpośrednio związanych z handlem przez pracownika lub zatrudnioną osobę. Dodatkowo jest to także wykonywanie w takiej placówce przez pracownika lub zatrudnioną osobę czynności związanych z magazynowaniem towarów, lub jego inwentaryzacją. Ustawodawca dodał także pojęcie “osoby zatrudnionej”. Znając realia zatrudnienia osób w handlu, które bardzo często pracują na tzw. śmieciowych umowach, tj. umowie o dzieło, czy umowę zleceniu, rozszerzył obowiązujący katalog uwzględniając również takie formy zatrudnienia.

Niedziele handlowe- dlaczego tak wiele konsumentów ubolewa nad brakiem możliwości wykonania zakupów w niedzielę?

Ograniczenie handlu w niedzielę stanowi bardzo ważne, społeczne zagadnienie. Znajduję zarówno grono zwolenników, ale także przeciwników. Według ekspertów okazuje się, że zakaz handlu w niedzielę może przyczynić się do wzmocnienia więzi społecznych. Przede wszystkim chodzi tu o spędzenia czasu w gronie rodzinnym. Jak widać przez sześć lat stosowania obostrzenia, nie można mówić o spektakularnymi sukcesie. Zakaz handlu w niewielkim stopniu wpływa na chęć spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych. Jeśli nie mamy ochoty na wspólne spędzenie czasu, zawsze znajdziemy sobie inne formy aktywności. Idąc dalej, bardzo wiele osób jasno wskazuję, że zamknięcie sklepów oraz galerii handlowych w niedzielę stanowi dla nich bardzo duże utrudnienie. Wiele osób pracuje od poniedziałku do piątku, a coraz częściej pracę odwiedzamy również w sobotę. Dla wielu osób niedziela była jedynym wolnym dniem, w którym mogli spokojnie wykonać zakupy, o dowolnej porze dnia. W związku z tym, że przez znaczącą ilości niedzieli sklepy w naszym kraju pozostają zamknięte, bardzo wiele osób musi mierzyć się z zakupami po pracy, bądź w trakcie wykonywania innych obowiązków o charakterystycznym prywatnym, czy zawodowym. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób śledzi obecnie obowiązujące przepisy, jak również zapowiedzi ich zmian, szukając szansę na powrót dawnych uregulowań. Wiele wskazuje na to, że po wyborach prezydenckich, które mają odbyć się w 2025 roku, wiele się zmieni, a miłośnicy zakupów znów będą mogli cieszyć się możliwością ich wykonywania w

Niedziela handlowa 2024- poznaj wykaz niedziel, w których możesz zrobić zakupy

Warto poznać niedziele handlowe w 2024 roku, w których mogliśmy liczyć na otwarcie sklepów oraz galerii handlowych. Nie jest ich wiele. Zaliczyć można takie dni, jak m.in.:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Jak łatwo policzyć, na przestrzeni całego roku jest to dokładnie siedem niedziel, gdzie możliwe będzie wykonanie zakupów w niedzielę. Jest to naprawdę mała ilość. Otwarte sklepy i galerie handlowe przede wszystkim wiążą się z występowaniem Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. To moment w roku, gdzie naprawdę potrzebujemy mieć możliwość wykonania zakupów przez cały tydzień. Co więcej, analizując planowany wykaz niedziel w 2025 roku, w których handel ma być dozwolony, wynika, że również do dyspozycji ma zostać oddana jedynie koło siedmiu- ośmiu niedziel na przestrzeni całego roku.

Handlowa niedziela a podejście pracowników

Ustawodawca jasno wskazuje, że uregulowania o zakazu handlu były wprowadzenie w celu ochrony życia prywatnego osób, które pracują w handlu. Tymczasem okazuje się, że same zainteresowane osoby w większości przypadków nie są zachwycone wprowadzonymi uregulowaniem. Wynika to z faktu, że zakaz handlu w niedzielę niejednokrotnie wiąże się z niższymi zarobkami- do rozdysponowania pomiędzy pracownikami pozostaje sześć, a nie siedem dni w tygodniu. Dodatkowo na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że wolna niedziela nie wpływa znacząco na pielęgnację życia rodzinnego. Pracując przez siedem dni w tygodniu pracownicy na przestrzeni całego tygodnia i tak zawsze mieli dzień- dwa wolnego. Był to idealny moment, by pielęgnować więzi rodzinne. Bez znaczenia pozostawało, by była to niedziela, czy inny, dowolnie wybrany dzień tygodnia.

Dlaczego niektóre małe, osiedlowe sklepy mogą być otwarte w niehandlowe niedziele?

Z całą pewnością niejednokrotnie wiele z nas zauważyło, że pomimo tego, iż jest niedziela nie handlowa, małe, osiedlowe sklepiki, bądź sieci sklepów działające w całej Polsce na zasadzie franczyzy pozostają otwarte. Jak to możliwe? Czy takie funkcjonowanie sklepików jest legalne z prawem, czy łamie przepisy? Okazuje się, że w przepisach prawa dostępne są zapisy, dzięki którym można otworzyć własny sklep nawet w niedzielę z zakazem handlu. Okazuje się, że jest to zgodne z prawem wówczas, gdy sklepy są jednocześnie wypożyczalniami sprzętu sportowego. Co więcej, takie rozwiązanie jest także potwierdzone przez orzeczenie sądu rejonowego. Kolejną “furtką” dla przedsiębiorstw, czy sieci sklepów, jest połączenie handlu z wypożyczalnią książek. Wyrok w sprawie, jaki podjął Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, stał się przełomowym momentem w interpretacji przepisów prawa, które pozwalają na otwarcie sklepów w niedzielę w takich sytuacjach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który otwierał swój sklep w niedziele niehandlowe. Jednocześnie w jego palcówce można było wypożyczać sprzęt sportowy. Sąd rejonowy umorzył sprawę jednocześnie wskazując, że wypożyczanie sprzętu sportowego to jeden z wyjątków w ustawie, który pozwala na stosowanie takich praktyk. Co więcej, sąd wskazał, że obecnie obowiązujące przepisy nie nakładają żadnych dodatkowych wymogów do spełnienia, aby móc otworzyć własny sklep w niedzielę z zakazem handlu. W praktyce oznacza to, że wypożyczenie sprzętu sportowego nie musi być działaniem wiodącym w danej placówce handlowej.

Co więcej spod zakazu handlu wyłączone są również placówki, które pełnią dodatkowe, społecznie istotne funkcje. Do takich obiektów zaliczyć należy m.in.: zakłady opieki zdrowotnej, apteki, stacje paliw, lecznice dla zwierząt, zakłady prowadzące działalność w zakresie oświaty, turystyki i wypoczynku. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że w niedziele otwarte mogą być piekarnie, cukiernie, lodziarnie, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi. Okazało się, że stało się to również dodatkową furtką dla wielu przedsiębiorców. Dla przykładu prowadzący centrum ogrodnicze, przedsiębiorca umieścił na jego terenie małą kawiarnie,. oferującą ciasta i lody. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet w niedziele z zakazem handlu takie centrum mogło pozostać otwarte, goszcząc różnych klientów- zarówno tych, którzy mieli ochotę na ciasto i kawę, jak również tych, którzy chcieli wykonać zakupy do domu, czy ogrodu.

Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?

Patrząc w kalendarz najbliższa niedziela handlowa wypada już 15 grudnia. Co więcej, w związku w tym, że okres przed Bożym Narodzeniem jest jednym z najbardziej gorących w wykonywaniu zakupów, będziemy mogli cieszyć się dwoma niedzielami handlowymi pod rząd. Następna wypada już 22 grudnia. W związku z tym, jak co roku, grudzień będzie dla nas wyjątkowo przyjaznym miesiącem, by móc wykonać zakupy. Okazuje się być to doskonałym rozwiązaniem dla najbardziej zapracowanych osób, które na tzw. ostatnią chwilę wykonują świąteczne zakupy, czy kupują prezenty pod choinkę.