Kalatea – pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby

Kalatea

Kalatea jest rośliną, która umożliwia zapewnienie odświeżenia do wnętrza i nadanie mu tropikalnego charakteru. Występuje w różnych odmianach, dlatego pozwala na dopasowanie do aranżacji pomieszczenia. Choć nie jest najłatwiejsza w uprawie, to jednak jest jest warta poświęconego wysiłku. Odpowiednia pielęgnacja pozwala na przyspieszenie wzrostu i uzyskanie lepszego efektu. Zdecydowanie, każdy miłośnik roślin doniczkowych doceni starania włożone w dbałość o roślinę. Przedstawiamy, jak dbać o kalateę, a także na co należy zwracać szczególną uwagę.

Co warto wiedzieć o kalatei?

W ostatnich latach popularność kalatei staje się coraz łatwiej dostrzegalna. Pierwotnie roślina wywodzi się z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Naturalnie jest spotykana także na Wyspach Karaibskich. Są to miejsca charakteryzujące się wysoką temperatura i dużą wilgotnością powietrza. Dla tej rośliny charakterystyczne są liście posiadające kępiasty pokrój, które wznoszą się na długich ogonkach liściastych. Dominująca ilość odmian posiada bordowe wybarwienie liści od spodu, a na wierzchniej części występują najróżniejsze kolory, które potrafią tworzyć niesamowite wzory.

Czy kalatea jest trudna w uprawie?

Kalatea zaliczana jest do gatunku z rodziny marantowatych, który złożony jest z aż 300 odmian. W rzeczywistości kalatea uprawiana w domowych warunkach określana jest jako dość kapryśna i wymagająca. Najczęstsze problemy w uprawie wynikają bezpośrednio z nieznajomości podstawowych zasad pielęgnacji. Pierwsze błędy pojawiają się już na znalezieniu odpowiedniego stanowiska. Jednocześnie należy zapewnić jej także właściwą temperaturę w pomieszczeniu. Kluczową rolę odgrywa również systematyczne spryskiwanie i dbałość o prawidłowe nawadnianie. Kalatei należy zapewnić właściwe pH ziemi, co można uzyskać dzięki właściwym nawozom.

Kalatea – odmiany

Każdego roku zwiększa się ilość odmian kalatei dostępnych w Polsce. Posiadane przez kalatea odmiany pozwalają na stworzenie różnobarwnych kompozycji na kwietnikach czy parapetach. Pomiędzy sobą różnią się kolorem, wyglądem liści, a także rozmiarem. Do najpopularniejszych odmian zalicza się:

  • Kalatea orbifolia (kalatea okrągłolistna) – posiada duże, owalne i zielone liście. Na ich powierzchni występują kremowe i jasne zdobienia w postaci pasów. Spodnia część liści jest jasnozielona.
  • Kalatea medallion (kalatea wielobarwna) – ma szerokie i owalne liście wyrastające z zabarwionych na czerwono pędy. Na liściach występuje misterny wzór tworzony przez liczne odcieni zieleni i srebra. Spód liści jest ciemno purpurowy.
  • Kalatea makoyana (kalatea Makoya) – najczęściej spotykana odmiana posiadająca owalne i duże liście. Powierzchnia blaszki jest kremowa i posiada łatwo dostrzegalne ożyłkowanie. Charakterystyczne jest zielone i nieregulane obrzeżenie. Ponadto na liściach występują efektowne plamy o różnej wielkości. Pojawiają się także na spodzie blaszki, jednak jest ona fioletowo-czerwona.
  • Kalatea rufibarba (kalatea falistolistna) – ma długie i lancerowate liście. Są one z wierzchu ciemnozielone, a od spodu bordowe. Występuje na brzegach pofalowania nadają roślinie zwiewności.
  • Kalatea lancifolia (kalatea lancetolistna) – odmiana z podłużnymi liśćmi o zaostrzonych końcach i falowanych brzegach. Na całej długości liścia występuje charakterystyczny rysunek, który swoim wyglądem przypomina pęd z mniejszymi listkami.
  • Kalatea roseopicta Cora (kalatea cora) – posiada przemyślaną i dość symetryczną ornamentyce. W centralnej części liścia jest jasne, pistacjowe zabarwienie. Natomiast nerwy jak i marginesy pokryte są ciemniejszą barwą.
  • Kalatea roseopicta Rosy (kalatea różowokropkowana) – wyróżniają ja jasnozielone liście, które posiadają różowy rumieniec, dlatego potocznie jest określana jako kalatea różowa. U młodych liści występuje delikatnie różowe zabarwienie, które z czasem zaczyna ciemnieć. Jednocześnie ich spód jest czerwono-purpurowy.

Kalatea – uprawa

Właściciele kalatei powinni zapewnić im warunki, które będą najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Są one najbardziej optymalne i pozwalają uzyskać najlepsze rezultaty. Swoją uwagę należy skupić na stanowisku, temperaturze powietrza, a także wilgotności. Kontrolę panujących warunków można wspomagać za pomocą higrometrów.

Zobacz też:  Dracena - pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby

Stanowisko

Kalatea powinna być ustawiana w ciepłych stanowiskach, do których nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Światło powinno być rozproszone. Docelowe miejsce powinno być jasne lub półcieniste. W okresie letnim ustawienie jej na zachodnim lub południowym oknie może być zabójcze. Najlepiej rośnie w okolicach wschodniego parapetu. Alternatywnie można rozważyć północno-wschodnią lub północno-zachodnią wystawę. W okresie zimowym należy zapewnić jej większy dostęp do słońca. Najlepiej, jeżeli będzie narażona na przeciągi.

Temperatura powietrza

W domowych warunkach, kalatea powinna mieć zapewnioną temperaturę oscylującą pomiędzy 18 a 25°C. Wraz ze wzrostem temperatury należy zadbać o większa wilgotność powietrza. Kalatee doskonale rosną w przyokiennych szklarniach. Warto także rozważyć ich ustawienie w ciepłej łazience lub kuchni, jednak wyziewy z urządzeń gazowych działają na nią niekorzystnie.

Wilgotność powietrza

Zapewnienie właściwej wilgotności powietrza to podstawa uprawy tej rośliny. W okresie letnim należy ją nawet codziennie zraszać, a w okresie zimowym można je ograniczyć do dwóch razy w tygodniu. Ustawienie rośliny w okolicy ciepłego kaloryfera osłabia roślinę. W okolicy rośliny może być umieszczony nawilżacz powietrza. Ewentualnie może to być podstawka z wodą i keramzytem, na której będzie umieszczona roślina. Parująca woda pozwoli na zapewnienie roślinie większej wilgotności.

Kalatea – pielęgnacja

Kalatea uprawaNajczęściej wyszukiwaną frazą jest: kalatea jak dbać? Imponujący wygląd zachęca do wdrożenia właściwych działań, które pozwolą jej na Podstawą pielęgnacji kalatei jest zapewnienie jej podłoża o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej sprawdza się obfite podlewanie dwa razy w ciągu tygodnia. Częste podlewanie, małą ilością wody, nie przynosi oczekiwanego efektu. Kalateę najlepiej podlewać deszczówką lub miękką i przegotowaną wodą po uprzednim odstaniu. W okresie spoczynku należy ograniczyć podlewanie. Wówczas najlepiej, aby pomiędzy podlewaniem woda delikatnie przysychała. Niedobór wody można niemal od razu rozpoznać. Zwijające i więdnące liście przypominają o konieczności nawodnienia. Po uzupełnieniu niedoboru, liście odzyskają swój poprzedni wygląd.

Zobacz też:  Jak zrobić kompostownik?

Nawożenie kalatei

Okres wzrostu kalatei przypada na okres od wiosny do jesieni. W tym czasie należy ją nawozić co dwa tygodnie. Najlepiej sprawdza się nawóz biohumus lub przeznaczony do roślin doniczkowych posiadających ozdobne liście. Kalatee najlepiej wzmacniać nawozami płynnymi, które dodawane są do wody. Istotne jest, aby dawkować wyłącznie połowę ilości rekomendowanej przez producenta. W przypadku kalatei sprawdzi się także nawóz długo działający. Charakteryzuje się on stopniowym uwalnianiem składników przez kilka miesięcy.

Przesadzenie kalatei

Pierwsze przesadzenie kalatei powinno nastąpić bezpośrednio po zakupie, ponieważ najczęściej jest sprzedawana w tymczasowym podłożu torfowym. Późniejsze powinny być dokonywane co rok, kiedy jej doniczka będzie już zbyt mała, a tym samym wzrost rośliny ewidentnie wyhamuje.

Przesadzenie powinno być dokonywane wiosną. Należy wybrać doniczkę większą o rozmiar. Na dnie powinna znajdować się warstwa drenażu. A dodana ziemia nie powinna być mocno ugniatana. Kwiat kalatea preferuje przepuszczalną ziemię o lekko kwaśnym odczynie, wynoszącym od 5,0 do 5,55 pH. Ziemię najlepszą dla kalatei można uzyskać poprzez wymieszanie rośliny do roślin zielonych z małą ilością kwaśnego torfu, perlitu i drobno zmielonej kory. Można także wykorzystać mieszankę ziemi liściastej z torfem i gruboziarnistym piaskiem

Kalatea – choroby

Kalatea charakteryzuje się stosunkowo dużą odpornością na choroby. O wiele bardziej szkodliwe są dla niej nieodpowiednie warunki, a ich skutki odczytywane są jako oznaki choroby. Znajomość zachowania rośliny pozwala na wypracowanie odpowiednich reakcji:

  • Zwijające i więdnące liście są oznaką ustawienia w zbyt zimnym i suchym miejscu. Jest to także objaw narażenia kwiatu na przeciąg.
  • Za utratę intensywnego koloru liści odpowiada ustawienie w zbyt nasłonecznionym miejscu lub niedobór ilości składników odżywczych.
  • Plamy oparzeniowe powstają na skutek zbyt intensywnego działania promieni słonecznych.
  • Usychające i brązowiejące brzegi liści świadczą o zbyt niskiej wilgotności.
Zobacz też:  Epipremnum - pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby

Dla kalatea kwiat potencjalnym zagrożeniem może być szara pleśń. O jej obecności świadczą brązowe plamy pojawiające się na brzegach młodych liści. Powodowana jest przez zbyt obfite podlewanie doprowadzające do zalegania wody w podłożu. Doprowadza do gnicia korzeni i pędów. Poza zmianą posiadanych nawyków należy wykonać oprysk fungicydem.

Kalatea narażona jest także na atak przędziorka, któremu sprzyja zbyt niska wilgotność. Dochodzi wówczas do matowienia liści, a na ich spodzie dostrzegalna jest mała pajęczynka. Małą ilość przędziorków można pokonać poprzez przemywania liści wodą z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń. Ewentualnie można zastosować oprysk z wyciągiem czosnku i cebuli. W ostateczności można wykorzystać dobroczynka kalifornijskiego, który jest naturalnym wrogiem przędziorka. Ostateczność stanowi chemiczny preparat zaliczany do grupy akarycydów.

Niekiedy na liściach i pędach kalatei można zaobserwować tarczniki. Można spróbować usunąć je ręcznie. Czyszcząc roślinę ściereczką nasączoną denaturatem lub wodą i szarym mydłem. Ewentualnie można zastosować oprysk z właściwym środkiem insektobójczym.

FAQ

Czy kalatea kwitnie?

Kwitnienie kalatei w warunkach domowych zdarza się stosunkowo rzadko, choć roślina intensywnie kwitnie w swoim naturalnym środowisku. Wpływ na to posiada: odżywianie, dostęp do wody, wilgotność, światło, tlen i dwutlenek węgla

Dlaczego kalatea zwija liście?

Zwijanie liści kalatei stanowi oznakę nieodpowiednich warunków. Koniecznie należy przeanalizować, czy jest jej zbyt sucho lub zimno. Może być konsekwencją stania w przeciągu lub uszkodzenia systemu korzeniowego podczas przesadzania.