Sansewieria – pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby
Rośliny od niepamiętnych czasów goszczą w naszych wnętrzach, dodając im przyjaznego designu, dbając o nasz wzrok, jak również wysoką jakość powietrza. Jedną z najbardziej popularnych jest sansewieria. To roślina, która cieszy się powszechnym wykorzystaniem zarówno w aranżacjach prywatnych, jak również publicznych. Poznajmy jej odmiany, najważniejsze zasady uprawy, właściwą pielęgnację, oraz jej najczęściej występujące choroby.
Sansewieria odmiany
Sansewieria występuje w kilku odmianach. W tradycyjnym ujęciu zaliczano do niej aż 70 gatunków. Wyróżnić można w ten grupie roślin także sucholubne rośliny zielne, jak również krzewiaste sukulenty. Jest to niezwykle obfita pula wielu, różnorodnych gatunków do wyboru, których nie sposób wymienić. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka z nich (przede wszystkim ze względu na charakterystyczny wygląd i wybarwienie):
- Zielenica,
- Laurentii,
- Black Diamond,
- Futura Superba,
- Tough Lady,
- Green Hahnii,
- Fernwood,
- sansewieria gwinejska,
- sansewieria cylindryczna.
Zielenica posiada jasnozielone liście z ciemnozielonymi, poprzecznymi pręgami. Laurentii również jest bardzo ciekawą odmianą. Posiada jasnozielone liście z ciemnozielonymi poprzecznymi pręgami oraz z dodatkowym, żółtym obrzeżem. Na szczególną uwagę zasługuje także odmiana Black Diamond. Tu możemy podziwiać ciemnozielone liście, wraz z delikatnymi cętkami. Dodatkowo brzeg liści ozdobiony został cienką, złotą obwódką. Kolejnym ciekawym wariantem jest Futura Superba. Posiada jasnozielone liście z ciemnozielonymi poprzecznymi pręgami oraz z dodatkowym żółtym obrzeżem. Co jednak odróżnia tą odmianę od Laurentii? Z całą pewnością Futura Superba posiada zdecydowanie szersze liście, które dodatkowo są ostro zakończone.
Nadszedł czas, my omówić odmiany sukulenta sansewieria o niższym wzroście.Jeżeli zdecydujemy się wybrać Tough Lady, wówczas nasza roślina będzie wzrastać w tzw. rozecie- warstwowo. Posiada liście w kolorystyce jasnozielonej z ciemnozielonymi pręgami. Wyróżnić należy także Green Hahnii. To odmiana o niskiej, bardzo zwartej rozecie. Ta odmiana także posiada jasno zielone liście z ciemnozielonymi poprzecznymi pręgami. Fernwood to kolejna popularna odmiana znanego sukulenta. Wyróżnia się od innych. Posiada podłużne liście o okrągłym kształcie. Ich wygląd przypomina cieniutkie rureczki, które dodatkowo zakończone są cieniutkim końcem. Wiele osób porównuje ich wygląd do cieniutkich igiełek. Co więcej, ciemno i jasnozielone paski, które usytuowane są naprzemiennie na łodygach rośliny, sprawiają, że prezentuje się ona niezwykle atrakcyjnie.
Sansewieria uprawa
Sansewieria uważana jest za jedną z najtrwalszych roślin doniczkowych. Dzięki temu bardzo wiele osób decyduje się na jej zakup, ze względu na jej bardzo atrakcyjny wygląd, który można utrzymać przez długi czas. Jej uprawa jest bardzo prosta. Jest przystosowana zarówno do wysokiego nasłoneczniona, silnych upałów, jak również dużego zaciemnienia. Najlepiej jednak roślina preferuje stanowisko jasne, jednak bez narażenia na bezpośrednie promienie słoneczne. W praktyce oznacza to, że można umieścić roślinę na parapetach, wystawiając ją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jak również umieścić ją na komodach, czy na półkach w korytarzu, gdzie nie dopływa naturalne światło słoneczne. Najbardziej odporna na brak słońca jest odmiana Zielenica. Co ciekawe sansewieria może być uprawiana nawet w temperaturze 12°C. Wykazuje dużą odporność termiczną. Najbardziej optymalną temperaturą jest dla niej 25°C latem. Zimową porą roku sansewieria będzie dobrze tolerować 16°C. Co ciekawe, jest to jedna z nielicznych roślin, która lubi suche powietrze.
Jaką ziemię lubi sansewieria? Warto postawić na uniwersalną ziemię do kwiatów o odczynie lekko zasadowym (pH 7,5). Należy jednak zaznaczyć, że roślina preferuje podłoże ciężkie, żyzne. W związku z tym warto użyć mieszanki kompostu, gliny, piasku, czy ziemi inspektowej.
Sansewieria i jej rozmnażanie nie jest procesem złożonym i skomplikowanym. Dokonuje się tego przy pomocy sadzonek liściowych. Jeśli chcemy rozmnożyć odmiany różnobarwne, powinniśmy dokonywać tego przy użyciu odrostów (z sadzonek liściowych otrzyma się rośliny zabarwione na zielono). Warto także zaznaczyć, że omawiane sukulenty rosną raczej powoli. Możemy spodziewać się przyrostu 2-3 liście w roku.
Sansewieria pielęgnacja
Na szczególną uwagę zasługuje łatwa pielęgnacja sukulenta sansewieria. Naprawdę jest to roślina, z którą poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy roślin. Sansewieria i jej podlewanie są szczególnie wyrozumiałe dla swojego hodowcy. Wskazuje się, że roślina wytrzyma nawet miesiąc bez podlewania. Oczywiście są to skrajne przypadki, w których uszkodzeniu mogą ulec liście, jak również cały system korzeniowy. Co ważne, nie powinniśmy zraszać liści tego sukulenta. Lubi on suche, a nie wilgotne powietrze. Optymalnym podlewaniem w okresie letnim jest podawanie roślinie wody raz na 7-14 dni. Jeśli chodzi o zimę, zaleca się podlewanie raz na 3 tygodnie. Nadmierna wilgoć podłoża może prowadzić do gnicia korzeni, jak również zamierania całej rośliny. W związku z tym, jeśli chodzi o właściwą pielęgnację, z całą pewnością lepiej roślinę przesuszyć, niż przelać. Znacznie podczas pielęgnacji ma także rodzaj i temperatura wody. Zalecane jest podlewanie sukulenta wodą miękką, w temperaturze pokojowej. Warto także zaznaczyć, że woda powinna być odstana, bądź zagotowana.
Aby roślina dobrze rosła, z całą pewnością należy zadbać o właściwe nawożenie. Wówczas cała roślina będzie wyglądać zdrowo, a liście będą soczyste. Nawozić warto roślinę co dwa tygodnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy intensywnie rośnie. Zimą nawóz należy suplementować raz w miesiącu. Takie zabiegi pielęgnacyjne przyczyniają się do kwitnienia rośliny. Właściwe będą nawozy mineralne dedykowane do kaktusów i sukulentów.
Sansewieria – przesadzanie
Bardzo ważnym zagadnieniem jest przesadzanie rośliny. Nie należy dokonywać tego zbyt często. Co ciekawe, roślina lepiej zakwita w przyciasnej doniczce. Zaleca się przesadzanie rośliny raz na 2-3 lata. Najlepszym do tego czasem będzie okres od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że podczas przesadzania należy dobrać właściwy rozmiar (szerokość i wysokość doniczki). Przydatną wskazówką jest fakt, że nowa doniczka powinna być o około 5 cm szersza niż poprzednio. Bardzo ważnym zagadnieniem jest wykonanie otworów drenażowych, co pozwala na usunięcie nadmiaru wody z podłoża. Warto także zastosować w doniczce 2 cm podłoże z keramzytu.
Przesadzanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, które pozwala na zachowanie doskonałej kondycji roślin przez długi czas. Nowa, świeża ziemia, staje się idealnym źródłem wielu cennych składników odżywczych. Co więcej, podczas przesadzania można jednocześnie ocenić stan systemu korzeniowego i usunąć ewentualnie części uszkodzone rośliny. Pierwszym etapem przesadzania rośliny jest rozluźnienie zbitych korzeni i delikatne ich oczyszczenie ze starej ziemi. Kolejno układamy warstwę keramzytu i na to mieszankę wybranej ziemi. Następnie umieszczamy na niej oczyszczone pędy rośliny i zasypujemy ziemią do rantu doniczki delikatnie ugniatając.
Sansewieria choroby
Sansewieria podobnie jak inne rośliny doniczkowe cierpi na różnego rodzaju choroby. Jedną z najczęściej występujących u tego gatunku jest zgnilizna korzeniowa. Powodowana jest przez grzyby, które przede wszystkim atakują korzenie rośliny. W finalnym rezultacie powoduje to ich gnicie i umieranie. W celu uniknięcia tej przykrej, wyniszczającej choroby, z całą pewnością należy zadbać o właściwą pielęgnację rośliny. Przede wszystkim należy unikać nadmiernego podlewania. Koniecznie należy dbać również o to, by woda nie zalegała w podłożu rośliny. W razie wystąpienia choroby należy usunąć wszystkie zgniłe części rośliny i sięgnąć po preparat grzybobójczy.
Tarczniki oraz wełnowce to szkodniki, które mogą pojawić się na cenionym i lubianym sukulencie. Pomimo tego, że jest roślina bardzo odporna na występowanie szkodników, zdarza się, że te dwa wyżej wymienione atakują jej liście. Tarczniki to owady, które swoim wyglądem przypominają małe tarcze. Są okrągłe, nieco spłaszczone, o średnicy 2 mm. Żerują na roślinie wysysając jej soki. Wprowadzają do niej substancje, która hamuje ich wzrost. Wełnowce to owady o długości 4 mm. Ich ciało pokryte jest brudnym, białym, woskowym nalotem. Wówczas w przypadku zaobserwowania szkodników, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Należy także odizolować zainfekowaną roślinę od pozostałych.
Najczęściej zadawane pytania
Czy sansewieria kwitnie?
Sansewieria i jej kwitnienie to zjawisko, które ma miejsce wiosną i latem. Kwitnienie u dorosłych okazów obserwować możemy na przełomie wiosny oraz lata.
Jak kwitnie sansewieria?
Kwiat rośliny sansewieria jest jasnozielony. Jest bardzo drobny, o gwiazdkowatym charakterze. W naturze roślina tworzy wierzchołkowe kłosy kwiatowe. Wyrastają one z centralnej części rośliny.
Czy sansewieria jest trująca dla kota?
Sansewieria jest prosta w uprawie, efektowna w wyglądzie, jednak należy mieć na uwadze, że trzeba bardzo uważać na zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. Jest to roślina trująca dla kotów. Spożycie przez zwierzę może prowadzić do wymiotów, biegunki, czy podrażniania pyszczka.
Dlaczego sansewieria żółknie?
Zdarza się, że liście sukulenta żółkną. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że roślina ma zbyt suche podłoże. Co więcej, może zdarzyć się, że roślina znajduję się w zbyt ciepłym pomieszczeniu, co daje właśnie taki efekt. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, wówczas należy przenieść sansewierię w chłodniejsze miejsce (około 18-20 stopni C), oraz dość obficie podlać.
Dlaczego sansewieria gnije?
Jeśli Twoja sansewieria gnije, oznacza to, że doskwiera jej zbyt duża wilgotność podłoża. Taki stan bardzo szybko może prowadzić do zgnilizny korzeni. Warto pamiętać o tym, że sukulent powinien być podlany dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest sucha.